| readdevil a întrebat:

Salutari! Am nevoie de ajutor. De vineri dimineata m--am trezit cu o durere in gat. Am crezut ca nu e cine stie ce. Pana in clipa asta am crezut ca am amigdalele umflate si deasta. Acum putin timp m-am dus sa ma uit in baie cu blitul de la telefon sa vad cum arata. Mentionez ca durere in zona gatului mai mare ca acum nu am simtit in viata mea. Ma uit in oglinda si totul pare foarte iritat, amigdalele sunt umflate ai lucrul care m-a ingrozit: in spatele omusorului chiar unde vine ca un perete, chiar in fund de tot pe peretele ala sunt pungi de puroi foarte mari. Maine ma duc la doctor orice ar fi dar: ce sa fie si cat de fgrav sa fie. Va rog ajutatima! Daca sunteti uni dintre voi pe specialitate si puteti sa lasati un contact ca sa va trimit o poza. Nu mai stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ungureanu90 a răspuns:

Mergi la o consultație neapărat! Eu am avut amigdalită și am avut durere continuă timp de 7 zile, beam vreo 8 ceaiuri pe zi și am luat foarte multe medicamente, îți recomand să-ți iei și pastile de supt dulci pentru gât ca să ameriolezi durerea până ajungi la doctor. Însănătoșire grabnică!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai o amigdalita pultacee si ai nevoie urgent de antibiotic. Maine ti-l va prescrie medicul. daca iti prescrie Claritromicina (foarte bun pentru asa ceva, daca diagnosticul meu e bun, dar nu te lua dupa o consultatie pe net), investeste mai mult si cumpara Klacid, reactiile adverse (gust amar si greata) vor fi de 10 ori mai putin suparatoare

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Suge niste tantum verde sau strepsils, ai amigdalitele super infectate, si de aceea au puroi, esti fată? Sau băiat

Răspuns utilizator avertizat
| readdevil explică:

Salutari! am dat fundita random. Se pare ca nu mai am nimic. mi-a trecut efectiv a doua zi. ce ma ingrijoreaza este ca de fiecare data cand racesc am prebleme cu gatul si plamanii din ce in ce mai grave. Probabil de la tigari dar chiar asa de grav? Nici nu o pot numi raceala pentru ca ma doare doar gatul si chestii de genuln fara febra si nas infundat. Penultima data am tusit timp de 3 luni incontrolabil. Doar dupa ce peam apa ma opream. Era nasol ca incepuse sa ma doara burda de la tusit. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie urmatoare receala/chestiie grava. Multumesc tuturor. A si for the record am luat tantum verde, nurofen si paracetamol. Tantum verde = nici un efect. Daca luam nurofen si paracetamol in combinatie nu ma mai durea gatul asa tare timp de 3-4 ore. Am mancat un tub de tantum verde si aveam doar limba tranchilizata de nu puteam sa o misc si vorbem ssit. Sanatate!