| trixiiie a întrebat:

Salutari.
Am si eu o intrebare... Pentru Asistenta Medicala in Pitesti, la ce se da admitere?
Mersiiii :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite un link ca idee.
http://www.studentie.ro/......esti-o1146
O seara buna:)

| trixiiie explică (pentru caramela):

Caramela, am spus Pitești. Carol Davila e deja pe lista mea.
Dar mulțumesc frumos.

| caramela a răspuns (pentru trixiiie):

Si am specificat."Ca idee"

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă te referi la Universitatea din Piteşti sau la Şcoala Sanitară Postliceală "Carol Davila" Piteşti...

La Universitate/Facultatea de Ştiinţe/Asistenţă medicală generală condiţiile de admitere sunt :
"- 50% media examenului de bacalaureat;
- 50% nota la prima probă, proba scrisă la limba şi literatura română" - SURSA :
http://www.upit.ro/......202014.pdf

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.upit.ro/......4-2015.pdf

http://www.upit.ro/admitere/admitere-2014-2.html

La Şcoala Sanitară Postliceală "Carol Davila" Piteşti condiţiile de admitere sunt :

"Art.9. Probe de admitere :

(1) In anul scolar 2014/2015 admiterea se face pe baza analizei dosarului de înscriere si sustinerii unui interviu.

(2) Dosarul se constituie din documentele stipulate la Inscrierea candidatilor;

(3) Selectia candidatilor are în vedere urmatoarele criterii:

- prioritate la admitere au candidatii care au sustinut si promovat examenul de bacalureat. Departajarea acestora se face dupa media obtinuta la examenul de bacalaureat.

- candidatii fara examen de bacalaureat sunt admisi pe locurile ramase libere dupa admiterea candidatilor cu examen de bacalaureat.

- departajarea candidatilor fara examen de bacalaureat se face în functie de media generala a anilor de studii liceale.

(4) Candidatii admisi in urma selectiei dosarelor, vor sustine un interviu, în fata comisiei de admitere, in care se vor testa abilitatile de comunicare si motivatia pentru calificarea in profesia de asistent medical.

(5) Rezultatul interviului va fi ADMIS sau RESPINS si nu poate fi contestat." - SURSA :
http://www.caroldavila-pitesti.ro/OfertaScolara/Index/4

Toate cele bune.

| trixiiie explică (pentru bursuc001):

Salut, Bursuc. Da, scuze, ai dreptate, nu am precizat. Mă refeream la Universitate.
Am pus întrebarea, pentru că mi-era neclar, adică... română, pentru asistență medicală?
Mă rog, mersi frumos!

| bursuc001 a răspuns (pentru trixiiie):

Cu plăcere happy

Mda, şi eu m-am MIRAT de chestia respectivă!
Oricum, informaţiile postate de ei pe site-ul "oficial" ( propriu ) cred că sunt cele mai CORECTE.

O zi frumoasă.

| IisusHristos a răspuns:

Biologie obligatoriu si la alegere fizica sau chimie.

| trixiiie explică (pentru IisusHristos):

SAlut, Iisus. Ești sigur?
Ideea e că sunt confuză, la ei pe site (linkul lui Bursuc, primul), scrie că e 50 probă la română...