| anonim_4396 a întrebat:

Salutari TPU. Acum cateva zile am fost la un dermatolog avand o mica problema cu cosurile (nu mai am asa multe ca acum cativa ani, dar mi-au cam ramas semne + ca imi mai apar frecvent). Eram sigur ca imi va da SORTRET si alte mii de creme scumpe. Asta e, am cumparat tot, iar acum dupa 3 zile observ ca mi s-a iritat fata, iar unele cosuri pe care le-am avut acum ceva timp parca au iesit la suprafata (desigur, nu la fel de inflamate ca atunci, dar vizibile). Din cate am citit si din ce mi-a spus doctorul, e ceva oarecum normal, intalnit la multi dintre pacienti. A mai luat cineva SORTRET si a patit ca mine? Stiu ca sunt foarte mule efecte adverse posibile si as vrea un sfat. Dupa cat timp fata d-voastra si-a revenit la normal sau a inceput tratamentul sa isi faca efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WoKy a răspuns:

Frate, uite cum e problema. O sa fac un "off topic".
Am patit si eu la fel (legat de cosuri) pe la 14 ani. Am apelat la dermatolog, iar ala mi-a dat o crema care stiu sigur ca atunci cand o aplicam pe fata ma pisam pe mine in ce hal imi venea sa ma scarpin de la ce mancarimi imi provoca, si pe langa asta cica "sa schimb sangele", sa fiu direct, sa imi gasesc o domnisoara si nu mai intru in subiect.
Cert e, ca acum am ceva peste 19 ani, am luat toate tratamentele posibile, am si viata sexuala foarte frumoasa si tot am cosuri.
Sfatul meu e sa fii linistit si sa renunti la ele. Cunosc persoane care au tratament pentru acnee si au fata scoarta daca stii la ce ma refer. Sunt dependenti de creme care sa inmoaie pielea.
Eu unul tot ca tine patesc, nu mai am asa multe, dar imi apar unele extreme, gen pe varful nasului sau intre sprancene sau in zona pometilor, pe lateralul piramidei nazale si nu-s mici, din contra sunt enorme.
Nu le mai baga in seama. Iar daca chiar vrei, evita ciocolata si incearca sa te dai cu zeama de lamaie seara inainte de culcare. La mine functioneaza treaba cu lamaia!
Nu vreau funda. Eu doar ti-am impartasit parerea mea!

| aXy99 a răspuns (pentru WoKy):

Merci de parere! Nici eu nu voiam tratamentul acesta, dar asa mi-a fost prescris de mai multi medici. Pe spate aveam destul de multe si chiar voiam sa scap. Acest tratament NU este o crema, el afecteaza glanda sebacee si automat, productia de sebuum. Chiar iti trec cosurile dupa cateva luni de tratament, de asta sunt 99% sigur. Dar din cate am citit in primele saptamani e posibil sa ti se irite fata si sa iti apara cosuri mai multe, dar ele se "storc singure" sa spun asa. Pocnesc singure si nu raman semne, ceea ce e chiar fain. Folosesc mai multe creme speciale pentru pielea uscate (cauzata de acest tramament, din lipsa de sebuum) si altele pentru cosuri. Nu mai am fata asa imflamata ca atunci cand am postat mesajul, dar mai e putin. Imi place ca ai fost sincer, iti voi da funda, mai ales ca problema s-a rezolvat. Cel putin, una din ele.

| aXy99 a răspuns (pentru WoKy):

Faza cu inceperea vietii sexuale ca remediu pentru cosuri este o prostie. Cand ai foarte multe cosuri nu e de la hormoni, clar. Ei pot fi eliminati sau "calmati" si prin alte metode, nu mai dezvolt ca e logic.

| WoKy a răspuns (pentru aXy99):

Totul se rezolva cu timpul. Ceea ce ne omoara pe noi e faptul ca, "cum ies eu maine din acasa asa" (scuza-mi cacofonia). Eu unul nu am apelat la nici o crema si la nici un tratament, le-am lasat asa, iar timpul le-a rezolvat, cat de cat. Sunt sigur ca dupa ce ma insor, nu creca nu ma iubeste sotia ca am 2-3 cosuri. Fii tu insuti, cu sau fara ele. N-are rost sa-ti omori si ultima terminatie nervoasa pentru asta.
Have fun!

| aXy99 a răspuns (pentru WoKy):

Cand ai foarte multe (si multe semne) iti e greu sa fii multumit de sine insuti.