| Giuliano24 a întrebat:

Salutarii TPU! de 6 zile sora mea are o boala numita,,Gura-Mana-Picior" aceasta boala este o eruptie pe piele seamana cu pojarul dar este mai grav, in primele 3 zile ea avea rosu-n gat si bubite pe cerul gurii.
Acum dupa 6 zile microbul sa raspandit si eu am rosu-n gat si 2 bubuite in cerul gurii + febra 38.5 la fel cum avea si ea este posibil sa fac si eu? se zice ca aceasta boala poate aduce decesul sau sa iti uiti memoria in unele cazurii mai rare ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faci si tu boala, deaorece aceasta boala este foarte contagioasa. Boala determina foarte rar decesul, la persoane cu alte boli sau malformatii sau care nu se ingrijesc.

| Ana235 a răspuns:

"Boala este in general autolimitanta care se rezolva in 7-10 zile, rar poate persista sau reapare. Complicatiile serioase sunt rare. Ulceratiile severe orale pot determina o stomatita dureroasa. Aceasta poate interfera cu aportul oral si determina deshidratare, cea mai frecventa complicatie a bolii. Virusul coxsackie este foarte contagios. Viremia se raspindeste imediat la piele si mucoasa orala. In ziua 7 creste nivelul de anticorpi neutralizanti iar virusul este eliminat."

Deci, o ai sigur. Nu e deloc periculoasa, desi foarte contangioasa deci evita contactul direct cu alte persoane. Ai grija sa te hidratezi cat de mult posibil s intr-o saptamana esti ca nou :*