| alexeanca a întrebat:

Saptamana trecuta o tanara de 19 ani, studenta la medicina a murit in urma unui infarct miocardic.Parintii stiau ca este sanatoasa, nu avea probleme cardiace.Colegii insa spuneau ca in ultima vreme a facut abuz de diete stricte si pastile de slabit.Stiati ca o data cu pierderea grasimilor, daca dieta nu e echilibrata pierdeti si masa musculara? Inima la randul ei este formata din muschi si prin urmare si ea are de suferit. V-ati gandit la consecinte atunci cand incepeti diete stricte si abuzati de pastile de slabit? Pun intrebarea asta pentru ca am citit multe intrebari pe aici in legatura cu dietele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Da, dietele stricte, precum si anorexia, duc la diverse probleme de sanatate, din care unele foarte grave. Este necesar fiecaruia sa aiba o dieta sanatoasa, echilibrata, si sa faca si activitate fizica, chiar daca asta se rezuma doar la mersul pe jos. http://www.mypyramid.gov/

7 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Sincer, la mine nu e cazul.Eu am norocul sa mananc bine fara sa ma ingras.Asa ca nu a fost nevoie sa tin vreo dieta.

| emy a răspuns:

@Byanka:Gresit. Dupa fiecare masa, trebuie sa te misti (plimbi) 15-20 de minute, iar abia la ora de la terminarea mesei, te culci. Iar ultima masa(cina) nu trebuie luata mai tarziu de ora 19. 00.

| alexeanca explică:

Ioana1704 cunosti cazul? A slabi sanatos e chiar indicat(atunci cand e nevoie) dar nu sa te infometezi sa si folosesti pastile de slabit sub simplu pretext ca sunt naturiste.Pentru a slabi sanatos cel mai indicat este sa mergi la un nutritionist.

| ioana1704 a răspuns:

Nimeni nu stie exact ce a avut tanara! Intr-adevar nu e buna orice reteta sau produs pe care-l vezi in reviste sau net, dra exista si situatii in care se recomanda reducerea greutatii. S-apoi de ce sa cari zilnic kg in plus?

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Merci ca mi-ai spus, dar oricum eu sunt copil si nu am nevoie de dietalaughingSi daca as face nu as lua totul strict, si pastilele de slabit contin substante nesanatoase corpului omenesc, si am citit ca unele dintre ele contin ierburi otravitoare, droguri!
Nu este bine sa tii dieta direct, trebuie sa faci totul incetul cu incetul! Daca incepi dintr-o data sa nu mai mananci aia, corpului i se face rau, si daca postesti 4 saptamani inainte de o sarbatoare, si cand ai voie sa mananci imbuci de toate si iti este rau!
Daca incepi o dieta e bine sa mananci ce mancai si inainte, dar inainte de masa sa bei 2 pahare de apa(iti slabeste pofta de mancare), sau un castron de supa, si apoi sa mananci cate putin din ce mancai de obicei, apoi te odihnesti o jumatate de ora, sau o ora, dormi, apoi faci o jumatate de ora, o ora sport...Asa consider eu ca poti duce o viata sanatoasa, si cred ca e o dieta sanatoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anca, fii linistita.cine e prost, sa moara.si ai dreptate sunt o multime care vor o metoda de slabire extraordinara.asta e cea mai simpla.slabesti si ajungi numai piele si os, si cu timpul, numai oase.succes scheletelor.

Răspuns utilizator avertizat