| ioniiiiiM a întrebat:

Saritul coardei ma ajuta sa slabesc? :d:d:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

In principiu, orice fel de sport, care presupune miscare fizica, te ajuta sa slabesti, daca folosesti si o dieta adecvata, sau macar o dieta ponderata.Pe langa saritul corzii, consuma alimente cu calorii negative, alimente care, pentru a fi digerate de corp, consuma mult mai multe calori decat au ele insele!
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimente_antigrasime.php
http://www.femeia.ro/sanatate/nutritie/100-de-alimente-fara-calorii.html

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Completate cu exerciţii fizice. Doar săritul coardei este insuficient.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Un pic, saritul coardei este un exercitiu bun de facut dupa genoflexiuni, ajuta muschii sa consume acidul lactic produs in efortul anaerob si nu mai faci febra musculara. Pentru a avea o forma fizica buna ar trebui sa faci mai multe exercitii si sa faci si cate o runda de alergari sau inot intre doua serii. Sa zicem ca faci abdomene, flotari, genoflexiuni, spate, biceps si apoi alergari sau inot, repeti asta de 3-5 ori. Nu exagera, incepe cu putin si creste treptat, la 3-5 zile mai adauga un pic.

| cocosnucifera a răspuns:

Da. Innotul ajuta cel mai mult, ciclismul, alergatul si exercitiile fizice la fel.
Intra aici ca sa iti calculezi Indicele de masa corporala http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html

| Cjay a răspuns:

Da foarte mult!
Orice sport ajuta ...produce transpiratie happy

Apropo daca practici sticlism ...sau coniacanoie ...sa stii ca alea nu's sporturilaughing

Glumeam Glumeam!laughing

| marilena04 a răspuns:

Normal.cum s-a mai zis ajuta la slabit:p citisem pe net ca sarind 30 min coarda arzi 500 kcal.deci intr-o ora 1000 kcal.trb doar sa ai vointahee hee si app sarind coarda secreti un horon numit " hormonul fericirii "hee hee

| heyulika a răspuns:

Cu siguranta...sarind coarda transpiri foarte mult si este o foarte buna metoda de a slabi proportional. Nu vei slabi numai la abdomen sau la solduri, ci vei slabi "peste tot".

| sanda_5697 a răspuns:

Sa sti ca te ajuta saritu sa slabesti. dar sa nu mananci seara ca seara e consistenta si te ingrasi.