| Rizer a întrebat:

Sarutul este o actiune reciproca. Saruti si esti sarutat. Prin atingerea buzelor se transmit emotii si se simt pasiuni. Totul in jur dispare pentru cateva momente pline de senzualitate.

Sarutul are o multime de beneficii asupra ta:

7. Sarutul si sughitul

Sarutul este un bun remediu contra sughitului.

6. Sarutul si compatibilitatea

Sarutul iti ofera posibilitatea de a simti cat de compatibili sunteti cu cealalta persoana. Nu ti s-a intamplat pana acum sa privesti cealalta persoana cu alti ochi dupa ce ai sarutat-o? Incepi sa vezi lucruri care iti plac sau nu la persoana respectiva?

5. Sarutul ca vaccin

Sarutul este precum un vaccin deoarece saliva ataca germenii. Saliva contine o bacterie, prezenta la peste 80% de persoane, in timp ce 20% dintre acestia au o compozitie unica. Prin schimbul de saliva se produc si anticorpi care te protejeaza de germeni.

4. Sarutul si presiunea

Sarutul previne formarea hormonului de stres, cortizolul, care este responsabil pentru tensiune, slabiciune musculara si insomnie.

3. Sarutul si caloriile

Prin sarut se ard 12 calorii, cu conditia ca acesta sa dureze mai mult de 5 secunde.

2. Sarutul si muschii

Sarutul stimuleaza mai mult de 30 de muschi ai fetei care sunt responsabili de supletea si finetea tenului tau.

1. Sarutul si inima

Sarutul regleaza sistemul cardiovascular, reduce tensiunea, dar si nivelul colesterolului.

De aici si pana a ne gandi la sarut ca la o terapie nu este decat un pas. Deci, cum sanatatea este pe primul plan, ce mai astepti acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sarutul trebuie sa vina ca forma de manifestare a inimii daca vrem ca beneficiu reglarea sistemului cardio-vascular!

| cristi202 a răspuns:

Mai, mai, mai, cite beneficii din partea unui simplu sarut!happy Uite acum, cind o sa apara sotioara mea acasa, o sa o sarut cu foc! Mai ales ca stiu acum si beneficiile sarutului!happyhappy

| Bacemi a răspuns:

Pentru mine simbolul iubirii este insusi sarutul. Aici isi are el rolul de leac absolut. Sughitul si restul sunt doar chestii superficiale.

| missbee a răspuns:

Mai e şi un remediu pentru tristeţe. Un sărut poate să te ridice în al 9lea cer. Eu mai am de aşteptat până după-amiază să pun în practică. laughing

| Vizitiul a răspuns:

E valabil si daca sarut o broasca?

| marrr a răspuns:

rolling on the floor Prea tare acest articol. Iti multumesc ca l-ai pus aici, chiar nu stiam ca sarutul poate avea atatea beneficii. De cateva zile aveam eu insomnii, dar am descoperit si de la celaughing Nu ma mai vazusem cu prietenul de o saptamana. Pacat ca m-a parasit, acum n-am pe cine sa mai sarut:-s. Imi dai o limba, pardon, o mana de ajutor?[glumeam!]plus ca esti fata credlaughing

| smaranditza a răspuns:

Partenerul potrivit? doar nu te apuci de sarutat asa, la intamplare... laughing))))))))

| Gizăz a răspuns:

Aştept să nu mai duci tu atâta lipsă.

| cornel a răspuns:

Interesanthee hee

| KatyKat a răspuns:

Da e bine sa te sarutzzi big grin

| YepIsSuspended a răspuns:

Hai ca pe asta n-o stiamlaughing

| ZuZuAleX a răspuns:

Super articol:X mersi fain:*

| Smarandica a răspuns:

Hai sa ne sarutam :X laughing

| roco a răspuns:

Foarte tarelaughing