| navinia a întrebat:

Saut am 11 ani si am o intrebare lol cum a sunt asta infine sa trecem la subiect. e bine sau rau sa ma masturbez si eu o fac destul de des cam de 3 patru ori pe zi sad ce sfat imi dati sa raresc daca e bine sa te masturbezi sau san u fac asta pna la pubertate daca e rau happy multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

O vei rari de la sine pentru ca incepe scoala, iar preucuparile tale vor fi altele.
Sper ca pastrezi masurile de igiena, speli manutele!
Ce faci daca te prinde mami?

13 răspunsuri:
| Spike189 a răspuns:

Hahahah, subiectul asta nu imbatraneste niciodata laughing, dai tata de cate ori pe zi vrei, nu a murit nimeni din asta, nu cred ca o sa fii tu primul... si rau nu are ce sa ti se intample. poate doar ca pierzi anumite proteine si minerale din corp, dar daca mananci mult si bine n'ai nici o treaba laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea ceai de tei!

| Voidwithin a răspuns:

Deja e adictie.

| Muntgvb a răspuns:

Pe un forum de discuţii pe teme sexuale, o fată întreabă: „Amândoi, atât eu cât şi prietenul meu, ne masturbăm reciproc. Cauzează la ceva? Sau... (există ) efecte negative? Ţin să menţionez că nu am făcut dragoste până acum cu el".

Iată răspunsul specialistului care se ocupă de forum-ul respectiv: „În primul rând ţinem să-ţi spunem că e de admirat că există şi tineri care nu trec direct la sex normal şi încearcă să experimenteze şi alte forme de sex… Noi nu vedem nici un efect negativ aici, fiind un lucru normal făcut de o ucigătoare majoritate".

Alţi participanţi la discuţie îşi dau şi ei cu părerea:

„Eu am citit şi cred că nu e dăunătoare masturbarea decât făcută în exces, dar nu înţeleg de ce nu o faceţi dacă vă iubiţi. Eu nu cred că e mai bine s-o faceţi singuri şi doar atât".

Altcineva scrie: „Să îmi zică şi mie (cineva) care e partea rea în toate astea că, sincer, eu nu găsesc nici una".

O fată dă un răspuns mai detaliat:

„1. E normal să faceţi orice vă face plăcere la amândoi, atât timp cât vă simţiţi bine. Când veţi fi amândoi pregătiţi să mergeţi mai departe veţi simţi.

2. Atinsul reciproc e una dintre etapele fireşti spre începerea vieţii sexuale; e mai grav dacă sari peste una (mai ales mai multe) şi treci direct la contactul sexual fără să ai habar de altceva.

3. Ajută la întărirea legăturii dintre cei doi parteneri, la cunoaşterea atât a celuilalt, dar şi a ta".

Dacă o bătrânică ar citi aceste rânduri, ar spune oripilată: „Vai, dar pe vremea mea foarte puţini oameni făceau acest păcat. E o împreunare cu dracul…" Când tinerii de azi aud astfel de declaraţii, îi apucă râsul: pentru că majoritatea tinerilor se masturbează, pentru că foarte mulţi oameni maturi se masturbează, pentru că medicii contemporani spun că masturbarea e o metodă normală de descărcare a energiei sexuale.

Totuşi, să notăm că există şi puncte de vedere care consideră că masturbarea este o practică ale cărei consecinţe sunt negative. Cel mai des invocată este dependenţa pe care o aduce după sine. Un tânăr de 16 ani se plânge: „De vreun an jumătate, doi ani, am început să mă masturbez. La început o făceam o dată pe lună, mai târziu o dată pe săptămână, iar din vara anului trecut am început (să fac asta) în fiecare zi. Pentru mine e ca un drog…" (N., 16 ani).

Un alt tânăr, de 22 de ani, scrie următoarele: „Fiind la vârsta de 15 ani, la care nu realizam prea bine ce se întâmplă cu mine, am început să mă masturbez. Revistele deochiate, filmele nocturne şi alte publicaţii de specialitate m-au făcut să continui această practică până în anul 1995; am încetat să mă mai masturbez. În aceşti ani de zile (am făcut-o) fără a mă gândi la consecinţe. Sincer să fiu nu credeam că acest lucru îmi va face rău. De-abia acum realizez greşeala fatală pe care am făcut-o şi-aş da orice să o pot lua de la început. Cu toate că am renunţat la practică, complicaţiile nu au încetat să apară…" (C., 22 ani).

(Fac o paranteză: în vechime se considera că aceste complicaţii sunt vaste: doctorii perşi „au sugerat că preferinţa unui bărbat pentru băieţi, mai degrabă decât pentru femei, depinde de modul în care acesta a învăţat să se masturbeze. Bărbaţilor care îşi ţin strâns penisurile ajung să le placă băieţii, iar cei care le ţin mai puţin strâns vor prefera femeile"; trebuie precizat faptul că această teorie este contestată de medicii contemporani. Totuşi există o legătură între masturbare şi lipsa satisfacţiei în relaţiile sexuale în cuplu 40 …)

Totuşi, numărul celor care vor să renunţe la această practică este mai mic decât cel al celor care sunt partizanii ei, fie că aceasta este singurul lor mijloc de descărcare a energiei sexuale, fie că în paralel au o viaţă sexuală de cuplu (din care nu lipseşte nici masturbarea reciprocă), chiar şi atunci când au ajuns să îşi întemeieze o familie 41.

În vechime, medicina avea o părere negativă despre această practică, considerând-o unul dintre cele mai dăunătoare vicii care afectează atât mintea cât şi trupul. Printre efectele ei, medicii includeau încetinirea creşterii, diminuarea facultăţilor mintale, pierderile de memorie, migrenele. Epilepsia, paralizia şi îmbătrânirea prematură erau considerate posibile urmări ale masturbării. Se considera că femeile care se masturbează ajung la isterie sau la boli psihice grave 42.

Este ciudat cum s-au întors lucrurile, şi cum medicina contemporană are o poziţie atât de favorabilă faţă de masturbare. Oare sute de ani doctorii au tot greşit şi abia după marea „revoluţie sexuală" studiile medicale privitoare la masturbare au început să prezinte un punct de vedere obiectiv? Nu am de gând să intru în detalii, dar îndrăznesc să afirm că am reţineri faţă de perspectiva pe care medicina modernă o adoptă în această privinţă.

Voi încerca să mă opresc asupra punctului de vedere creştin în ce priveşte acest mod de autosatisfacere sexuală.

Pregătesc terenul prin câteva păreri pe care le voi comenta mai jos… Încep cu cea mai impertinentă poziţie pe care am găsit-o, între sutele de idei cărora internetul le oferă cu generozitate spaţiu. „Biserica e împotriva masturbării, deci e trecută la păcat. Ciudat, că în Biblie Barosanu’ nu spune nicăieri că ar fi rău..."

Ideea că Barosanu’, adică Dumnezeu, nu ar spune nimic în Biblie contra masturbării se încadrează în curentul potrivit căruia păcat este numai ce este menţionat în mod expres în cele 10 porunci.

Da, dacă vom căuta în Biblie cuvântul masturbare, nu vom găsi multe informaţii. Găsim o referinţă la Onan, de la care vine şi termenul onanie, însă ceea ce făcea Onan nu e acelaşi lucru cu masturbarea: Ştiind însă Onan că nu vor fi urmaşii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânţa jos, ca să nu ridice urmaşi fratelui său. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu şi l-a omorât şi pe acesta (Facere 38, 9-10).

Dar dacă cineva ar fi interesat de ceea ce spune Dumnezeu prin cuvântul Scripturii, ar fi de ajuns să aflăm că nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu (I Cor. 6, 10). Malahienii, adică cei care practică orice formă de autosatisfacere sexuală, nu vor ajunge în rai. Greu cuvânt!

Un tânăr scria: „La început m-am simţit bine, nici nu ştiam despre ce e vorba, după ce am aflat simţeam că fac un păcat (dar acum ştiu că majoritatea oamenilor se masturbează şi nu e nici o problemă)". Numai că un păcat nu se judecă în funcţie de câţi oameni îl fac sau nu. Hoţia e hoţie şi dacă există în lume un singur hoţ şi dacă lumea e plină de hoţi. Este adevărat că la spovedanie duhovnicul va fi mai îngăduitor cu un hoţ care a crescut într-un sat plin de hoţi – şi căruia i-ar fi fost foarte greu să privească viaţa prin nişte dioptrii curate – decât cu un hoţ care a crescut într-un sat de oameni cinstiţi şi care a respins de bună voie influenţa mediului în care a crescut. Masturbarea e păcat şi va rămâne păcat oricâte eforturi ar face medicina şi pedagogia modernă de a-i convinge pe tineri că această practică este nevinovată.

Un alt tânăr îşi dă şi el cu părerea ironic: „Mă şi interesează dacă Biserica zice sau nu că e păcat; pe vremea când era nevoie de orice om se putea naşte, era păcat să «iroseşti sămânţa»; dacă voiai s-o faci, găseai pe cineva, eventual se năştea un copil, asta era ideea... Dar astăzi, când deja sunt de peste două ori mai mulţi oameni decât poate ţine planeta asta în condiţii bune, e o tâmpenie..." 43

Numai că masturbarea nu este păcat numai pentru că discipolii ei refuză să devină părinţi (de altfel, e practicată nu numai de tineri care nici măcar nu se gândesc să îşi întemeieze o familie, ci şi de soţi care nu sunt satisfăcuţi de viaţa lor sexuală, deşi îşi doresc copii). Masturbarea este păcat şi când este însoţită de actul sexual. Masturbarea este o mutilare a fiinţei. Organele sexuale, aşa cum există ele după căderea lui Adam, nu folosesc numai producerii plăcerii. Ele folosesc unirii trupeşti dintre bărbat şi femeie, unire care ar trebui să fie manifestare a dragostei şi nu doar a instinctului sexual, a poftei care îl asaltează pe om.

Cel mai firească rod al dragostei sunt copiii. Dar, totuşi, Biserica nu interzice femeilor care sunt sterpe să facă dragoste cu soţii lor. Deci dragostea dintre soţi se poate manifesta chiar şi atunci când lipseşte rodul ei viu - copiii.

Oare nu este această dragoste tot o formă de masturbare, din moment ce lipsesc copiii? De ce nu le interzice Biserica femeilor care sunt sterpe să aibă relaţii sexuale cu soţii lor?

Răspunsul e simplu: în timp ce dragostea trupească este un limbaj prin care soţii se dăruiesc unul altuia, masturbarea este o formă de manifestare a iubirii de sine, de sufocare prin singurătate, de exacerbare a poftelor trupeşti. Dacă în dragostea trupească dintre soţi sufletul domină (sau mai precis ar trebui să domine… ) pornirile trupului, în masturbare sufletul este dominat de pornirile trupeşti.

Dar când soţii se masturbează în timp ce fac dragoste, pentru a-şi mări apetitul sexual? Înseamnă că soţii nu fac dragoste, fac o partidă de sex. Nefiind mulţumiţi cu ceea ce le oferă unirea trupească firească, ei recurg la artificii care transformă dăruirea lor într-o unire animalică. Curăţia unirii lor este călcată în picioare. Nu contează comunicarea cu celălalt, ci intensitatea trăirii propriei pofte. Celălalt are valoare numai în măsura în care amplifică senzaţiile tari. Celuilalt i se dă atenţie numai ca într-un schimb mutual: îl satisfac mai bine pentru ca şi el să facă acelaşi lucru cu mine.

Am putea să ne oprim puţin asupra dependenţei de masturbare. Tânărul care scria că pentru el acest obicei a devenit un drog nu exprimă o poziţie singulară. Atunci când cineva păcătuieşte fără să îşi dea seama că ceea ce face este rău, fără să aibă mustrări de conştiinţă, nu simte păcatul ca un lanţ. Dar în momentul în care conştientizează păcatul şi vrea să se rupă de el, îşi dă seama că de fapt libertatea lui este îngustată de obiceiurile care i-au înlănţuit atât trupul cât şi sufletul.

„Da, dar mă masturbez ca să nu mă culc cu prietena mea. O respect, şi singurul mod de a o lăsa în pace este să fac asta. Am dureri foarte mari şi dacă nu m-aş masturba aş înnebuni."

Am auzit acest punct de vedere. Pare a fi altruist. Numai că nu este. Diavolul încearcă să ne orbească astfel încât să avem de ales una din două sau mai multe variante păcătoase. Da, este bine că un astfel de tânăr nu se culcă cu iubita lui. Numai că modul în care rezistă este greşit. Masturbându-se, sufletul său se va murdări încetul cu încetul. Trupul său, care se va învăţa cu plăcerile animalice, va căuta metode de satisfacere din ce în ce mai intense. Şi, până la urmă, tânărul va vrea să se culce cu prietena lui. Dacă nu cumva, din acelaşi altruism prost direcţionat, va face sex cu alte prietene sau cu profesionistele de la bordel.

Tinerii care se masturbează ar trebui să îşi dea seama că masturbarea este o formă de autodistrugere – atât sufletească, cât şi trupească. Cel care face acest păcat nu se rupe numai de Dumnezeu, se rupe şi de ceilalţi, devine mai închis în sine, mai egoist. Iar dacă am vorbi de autodistrugerea trupească, ar trebui să amintim problemele pe care le au în viaţa de familie cei care au fost dependenţi de masturbare înainte de căsătorie. De multe ori sunt incapabili să înţeleagă faptul că dragostea trupească ar trebui să fie un limbaj al dragostei şi nu doar un mijloc de a trăi plăceri culminante.

Efectul negativ al masturbării îndelungate nu trebuie însă privit ca un obstacol de netrecut pentru ajungerea la un echilibru în relaţia trupească dintre soţi. Numai că, aşa cum se întâmplă cu orice patimă, lupta pentru a scăpa de ea presupune un efort îndelungat. Cel pentru care masturbarea a devenit un obicei va trebui să se lupte pentru a scăpa de ea cu aceeaşi stăruinţă cu care un beţiv vrea să se despartă de sticla lui. Iar dacă nu renunţă la masturbare, procesul de autodistrugere îl va transforma într-un rob al propriilor hormoni 45. Din această perspectivă, definiţia pe care a dat-o acestei practici Woody Allen - „singurul mod de a face amor cu cineva pe care îl iubeşti cu adevărat" - îşi pierde magnetismul…

Sunt conştient de faptul că în revistele pentru tineri există multe articole care prezintă masturbarea ca pe un lucru firesc, care nu ar avea nici o implicaţie religioasă. „De ce să fie Dumnezeu împotriva plăcerii, câtă vreme nu suferă nimeni? Ce, a venit cineva de pe lumea cealaltă să spună că acolo cei care s-au masturbat au fost pedepsiţi pentru păcatul lor?"

În loc să vin cu argumente teologice, prefer să spun că nu era nevoie să vină nimeni de pe lumea cealaltă ca să confirme o învăţătură morală a Bisericii. Dacă Biserica a învăţat că masturbarea este păcat, aşa este. Şi totuşi, pentru cei mai slabi în credinţă, spun că au fost mai multe cazuri ale celor care au avut vedenii ale lumii de dincolo şi care au spus că masturbarea este un păcat foarte grav, care aduce după sine pierderea mântuirii.

Nu toţi tinerii care vor citi astfel de mărturii le vor lua în serios. Dar tinerii care cred în Dumnezeu - şi care s-au masturbat fără să îşi dea seama de implicaţiile acestui act - vor privi lucrurile dintr-o altă perspectivă. Minunile pe care le voi reda în continuare nu au nevoie de comentarii. Poate că cititorilor slabi în credinţă le vor stârni zâmbete de neîncredere. Dar altora le vor ridica semne de întrebare…

Arhiepiscopul Hrisostom de Etna scria: „Un tânăr mi-a povestit odată următoarele: în adolescenţă era pasionat de sport, în special de lupte. Pe la cincisprezece ani, un coleg de echipă l-a iniţiat în «păcatul» onaniei. De ruşine, nu a mărturisit asta la spovedanie. Într-o zi, o lună mai târziu, era acasă şi se lupta pe podeaua camerei de zi cu fratele său. Pe neaşteptate, fratele său, care era foarte voinic, a căzut pe burtă peste el cu atâta forţă, încât nu a mai putut respira şi a murit. În această stare, şi-a observat propriul trup, şocul fratelui şi al mamei sale care năvălise în cameră să îl ajute şi şi-a mai văzut sufletul, însoţit de îngerul păzitor, cum s-a ridicat deasupra casei, deasupra oraşului în care locuia, ajungând în cele din urmă în ceruri. Acolo s-a regăsit într-un tunel lung şi întunecat, la capătul căruia se afla o lumină şi Raiul. Când a intrat în această lumină, a văzut-o pe Maica Domnului, care l-a întrebat pe îngerul său păzitor de ce se află acolo. Îngerul i-a povestit amănuntele morţii băiatului. Atunci, Prea Sfânta Născătoare de Dumnezeu s-a întors spre el şi i-a spus: «Mama ta s-a rugat fierbinte să i te dau înapoi, iar Fiul meu a acceptat să îi îndeplinească dorinţa». Băiatul, copleşit de frumuseţea Raiului, a implorat-o să rămână. Dar Maica lui Dumnezeu i-a răspuns: «Nu. De dragul mamei tale trebuie să te întorci. Dar ia aminte la cele ce îţi spun: trebuie să îţi mărturiseşti păcatul pe care l-ai comis acum o lună. Acesta este un păcat înfricoşător, iar dacă nu îl vei mărturisi unui preot, iată ce te aşteaptă». La aceste cuvinte, Maica Domnului l-a rugat pe Arhanghelul Mihail să îl ducă până la prăpastia care dădea spre chinurile Iadului. Priveliştea era atât de înfricoşătoare, încât băiatul aproape a leşinat. După aceea, băiatul a făcut drumul înapoi prin tunelul întunecat, prin ceruri, deasupra oraşului în care locuia, deasupra casei, apoi în
camera
sa, unde familia se adunase în jurul trupului său neînsufleţit. Apoi, simţind o forţă imensă asupra trupului său, sufletul său şi-a reluat locul, iar băiatul a deschis ochii. El a povestit apoi familiei sale cele întâmplate. Auzind toate acestea, mama sa i-a mulţumit Maicii Domnului pentru că a mijlocit acestea la Fiul ei şi, plângând fără încetare, şi-a îmbrăţişat fiul, sărutându-l cu căldură".

„Un alt adolescent a căzut în acelaşi păcat al onaniei şi, din nou, de ruşine, nu s-a spovedit părintelui său duhovnicesc. Întâmplarea a făcut ca băiatul să contacteze o boală mortală. Fiind pe moarte, părinţii săi au trimis după duhovnicul băiatului, dar acesta nu a putut fi găsit înainte ca băiatul să moară. În acel moment, sufletul său a fost luat de doi demoni înfricoşători, care au început să îl tragă către un loc unde îl aşteptau chinuri groaznice. Între timp, duhovnicul băiatului a ajuns acasă la acesta, unde i-a găsit familia îndurerată. «Dacă aţi fi venit mai devreme, spuneau ei plângând, poate că nu ar fi murit. Vă rugăm, aduceţi-l înapoi». Preotul a început să se roage şi, ce să vezi, o minune s-a produs. Băiatul a revenit într-adevăr la viaţă. Imediat ce a deschis ochii i-a spus duhovnicului: «M-aţi salvat». Apoi, a început să îi relateze despre groaznica întâlnire cu forţele demonice care, chiar cu puţin timp înainte de sosirea preotului, erau pe punctul de a-l arunca în Iad. Necunoscând păcatul băiatului, preotul l-a întrebat: «Cum de ţi s-a putut întâmpla asta ţie? De ce au vrut aceşti demoni să îţi ia sufletul?». Băiatul şi-a mărturisit atunci păcatul. «Te căieşti sincer, fiul meu?», l-a întrebat părintele. «Da», a răspuns tânărul. «Eşti sigur?», l-a întrebat preotul încă o dată. Tânărul a răspuns: «O, da, părinte!». Atunci preotul a continuat: «Şi vrei să mergi în Rai?». «Adică, pot să fiu cu Hristos, Dumnezeul meu, chiar acum?», a exclamat băiatul. Părintele său duhovnic l-a asigurat că acest lucru este posibil. «Atunci doresc să mor», a spus băiatul, încrucişându-şi mâinile pe piept. Preotul a făcut semnul crucii deasupra băiatului, iar tânărul a închis ochii, găsindu-şi odihna bine-meritată…"

*

„În epoca SIDA, în cele mai multe oraşe mari din SUA şi din Europa s-au înfiinţat cluburi care oferă un mediu în care bărbaţii homosexuali se pot masturba împreună". Ce mai urmează? Să revenim la desfrâul lumii antice? Se pare că da.
Masturbarea a fost mereu ceva grav pana la revolutia sexuala din 1950-1960, cand s-a dat totul peste cap efectiv.Masturbarea nu este normala si nu ai nevoie de ea niciodata, la nicio varsta.Mai sus,am prezentat puncte de vedere crestine,dar exista si puncte de vedere stiintifice impotriva masturbarii. Daca nu te opresti,vei observa in timp ca incepi sa obosesti mai usor,ca parca nu te mai simti asa bine,asta din cauza ca se va pierde multa energie(minerale,proteine,si nu merge sa mananci mult, cum spunea cineva pe aici).De asemenea, poate cauza disfunctii sexuale si poate afecta aparatul urinar.Dar aceste lucruri sunt "omise" de catre medici in ziua de astazi.Nu te lua dupa gura lumii,masturbarea nu e buna, incearca sa te opresti. Daca nu poti, cere ajutor(dar nu de la cineva care e de acord cu masturbarea).

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Inainte de revolutia sexuala sexualitatea umana nu fusese studiata epidemiologic. Vezi urmatoarele replici din filmul Kinsey:

Ben, do you ever perform oral sex on Emily?

Uh, I-- I don't know what that means, sir.

Genital kissing.

My brother told me that that causes problems later on with having babies.

Oh, I don't think that's true.

No, I heard that too.

I can assure you, there's no relation between oral sex and pregnancy.

But how do you know?

How do I know the Earth is round? It just is.

But has anyone actually proven that there's no connection?

If you're asking whether there's been a scientific study devoted to the subject of oral copulation and fertility well frankly, I don't know.

Well then how can you be sure?

I felt like a blundering amateur.

| Muntgvb a răspuns (pentru doctorandus):

Deci tu din filme deduci ce e bine si ce e rau? Nasol...

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Nu din filme, chestia cu Kinsey s-a petrecut in mod real, filmul e doar dramatizarea a ceea ce s-a petrecut in realitate. Daca citesti ce i-am replicat lui Erdei vei afla si dovezile stiintifice pentru ceea ce afirm.

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Faci confuzie intre Biblie si Talmud. Talmudul, da, interzice onania. Dar Talmudul nu este totuna cu Biblia. In Biblie nu scrie absolut nimic despre onanie.

A, da, Talmudul interzice doar onania facuta de barbati, de femei nu ii pasa.

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Vorbim despre studii obiective: da, medicina bazata pe dovezi s-a impus abia in ultimii cincizeci de ani. Pana atunci medicina era mai mult arta decat stiinta.

| maxcalin a răspuns:

Nu fă asta, nu e bine happy

| Erdei_Antoniu_1998 a răspuns:

Daca nu scrii la misto: esti mult prea mic, incearca sa te abtii si mai asteapta cativa ani.
Daca scrii la misto: bravo esti destept!

| doctorandus a răspuns (pentru Erdei_Antoniu_1998):

Din punct de vedere medical

Al medicilor și al psihologilor consens este că masturbarea este un comportament absolut normal și sănătos. Multe animale se masturbează, așa că e un comportament natural.

Chiar simpla logică demonstrează că masturbarea nu e dăunătoare: la câți bărbați (90%) și femei (70%) recunosc în statistici că s-au masturbat, dacă masturbarea ar fi dăunătoare ar fi mai mulți internați permanent în spitale decât persoane care să trăiască în afara spitalelor.

Unde ar fi menționată masturbarea dacă ar fi o boală? În DSM. Eu am căutat după rădăcina masturb în tot DSM-IV-TR și masturbarea în sine nu e încadrată nicăieri la boli. Poate fi încadrată la boli dacă o faci în public sau când produce probleme de sănătate, cum ar fi encopresis (în caz de masturbare anală). De asemenea e menționată la context cultural în legătură cu superstiția chinezească afirmând că pierderea de spermă ar produce sindromul shenkui. Așa că, iată demonstrat aici: consensul medical este că masturbarea nu constituie o boală și nici nu este dăunătoare pentru sănătate (atunci când este practicată cum trebuie).

Confirmat de Porter, Robert S.; Kaplan, Justin L., eds (2011). „Chapter 165. Sexuality and Sexual Disorders" (în engleză). The Merck Manual of Diagnosis & Therapy (ed. 19th). Whitehouse Station, NJ: Merck Sharp & Dohme Corp., A Subsidiary of Merck & Co., Inc., ISBN 978-0-911910-19-3, http://www.merckmanuals.com/......ality.html

În ICD-10, ediția a doua, masturbarea e pomenită la exhibiționism, voaierism și masturbare excesivă (fără a defini ce înseamnă excesivă). Dacă a te masturba de trei ori pe zi e excesiv sau nu, ICD-10 nu are nicio părere. Pornografia nici măcar nu e pomenită.

În DSM-IV-TR pornografia este menționată de trei ori, la tulburarea obsesiv compulsivă (a fi obsedat de o imagine pornografică anume), este menționată pornografia parafilă la parafilii și pornografia pedofila la pedofilie. Nicăieri în DSM-IV-TR pornografia în sine nu constituie o problemă de sănătate mentală. Așa că (pentru a parafraza Ortodoxia Miorițică) nu vă mai bazați pe studii de două parale scrise de famelici cercetători cu trei paie-n barbă, care sunt de fapt niște complexați și refulați care se ascund sub sutana bisericii.

Ideea e că cercetările de tip Pornografia, maladia secolului XXI sunt ultra-marginale și n-au nicio trecere în literatura de specialitate. Cei ca Valeriu Gheorghe sunt obsedați sexual, dar pe invers (adică obsedați de puritate sexuală). Vă dați seama că dacă pornografia te făcea să zicem voaierist la ora actuală erau mai mulți voiaeriști decât ne-voaieriști.

Confirmat de DSM-5, care e Biblia psihiatriei și a fost publicată în 2013.

p. 358 masturbarea anală pomenită la encopresis, p. 401 masturbarea pomenită la sexsomnia, p. 431 masturbarea considerată normală, în contextul în care se discută tulburarea de orgasm feminină, p. 441 masturbarea considerată normală, în contextul în care se discută despre tulburarea de hipoactivitate sexuală masculină, p. 700 masturbarea pomenită la tulburarea pedofilă, p. 701, 704 masturbarea pomenită la tulburarea fetișistă, p. 703 masturbarea pomenită la tulburarea transvestică.

p. 694 pornografia pomenită la tulburarea de masochism sexual, p. 696 pornografia pomenită la tulburarea de sadism sexual, p. 698, 699 pornografia pomenită la tulburarea pedofilă, p. 797 pornografia descalificată drept candidat sau parte la o posibilă tulburare de utilizare a internetului, în contextul tulburării de a juca jocuri pe internet, care nu este o tulburare recunoscută, ci una propusă pentru studiu.

Din DSM-5 nu rezultă că masturbarea și/sau folosirea pornografiei ar fi în sine comportamente care să afecteze sănătatea și doar fac figurație în cadrul unor parafilii, plus că se poate produce encopresis în caz de masturbare anală.
„Publicarea cercetărilor lui Kinsey și Masters și Johnson a relevat faptul că masturbarea era un comportament foarte răspândit și lipsit de efecte negative. Multe studii efectuate ulterior au confirmat acest adevăr esențial, relevând în plus că masturbarea nu se substituie sexului `real` și nici nu facilitează comportamente sexuale riscante.[1]"
—Noah Shpancer, The Masturbation Gap. The pained history of self pleasure
„Cu cincizeci de ani în urmă unui copil i s-ar fi spus că masturbarea provoacă nebunie, acnee, sterilitate sau vreo altă tâmpenie. `Abuzul de sine`, cum era numită, a beneficiat de o lungă și nefericită istorie de dezaprobatoare religioasă și medicală. Opinia modernă este că masturbarea este un comportament sexual normal (Bockting & Coleman, 2003). Părinții bine informați sunt conștienți de acest fapt. Totuși, mulți copii sunt pedepsiți sau făcuți să se simtă vinovați de faptul de a-și atinge organele sexuale. Aceasta este o atitudine nefericită, deoarece masturbarea în sine este lipsită de efecte negative. În mod obișnuit, singurele ei efecte negative sunt sentimentele de frică, vinovăție sau anxietate care izvorăsc din faptul de a fi condiționați să creadă că masturbarea este `rea` sau `greșită`. Într-o epocă în care oamenii sunt îndemnați să practice `sex protejat`, masturbarea rămâne cel mai protejat fel de a face sex.[2]"
—Dennis Coon și John O. Mitterer, „11. Gender and Sexuality". Introduction to Psychology. Gateways to Mind and Behavior (ed. 12th), p. 371

Până aici am citat cinci profesori universitari de psihologie contemporani (Shpancer, Coon, Mitterer, Bockting și Coleman). După manualele lui Coon au învățat psihologie peste două milioane de studenți. Kinsey, Masters și Johnson au devenit celebri pentru cercetări epocale, deschizătoare de drumuri în cercetarea medicală. După viața lui Kinsey s-a făcut și un film artistic în 2004.
„Prin urmare, grupurile de comportamente repetitive pe care unii le numesc dependențe comportamentale, cu subcategorii ca `dependență de sex`, `depedență de exerciții fizice` sau `dependență de făcut cumpărături`, nu au fost incluse deoarece în acest moment există insuficiente dovezi publicate cu peer-review pentru a stabili criteriile de diagnostic și descrierile evoluției lor necesare pentru a putea identifica aceste comportamente drept tulburări mentale."[3]"
—DSM-5, p. 481
La copii
„Masturbarea în copilărie este un comportament normal, care începe de obicei la vârsta de două luni și atinge vârfuri la patru ani și în adolescență. Totuși, masturbarea excesivă produce anxietate părinților."
—De Alwis AC, Senaratne AM, De Silva SM, Rodrigo VS (septembrie 2006). „Bladder calculus presenting as excessive masturbation". Ceylon Med J 51 (3): 121–2. PMID 17315592.
Teoriile anti-masturbare

Masturbarea nu produce ejaculare precoce, în cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:
„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performantele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice.[4]"
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31
Din punct de vedere biblic

Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.

Surse pentru aceasta afirmație:
„Schimbări sociale în atitudinile cu privire la masturbare au avut loc la nivel profesional doar începând cu 1960 iar la nivel popular cu 1970. [133] onanismul și masturbarea au devenit sinonime dintr-o eroare [134] nu există legislație biblică privitoare la masturbare. [135][5]"
—Michael S. Patton, "Masturbation from Judaism to Victorianism", Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146

Patton este un cercetător științific al Bibliei.
„Biblia nu oferă vreo etică teologică clară cu privire la masturbare, fapt care lasă mulți tineri creștini necăsătoriți confuzi și dezvoltând sentimente de vinovăție față de sexualitatea proprie.[6]"
—Alex W. Kwee și David C. Hoover, „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective", Journal of Psychology and Theology, 36 (4): 258–269

Kwee și Hoover sunt doi psihologi creștini care lucrează pentru o universitate creștină.

Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus, nu masturbare.

Surse pentru aceasta afirmație:
„Deși cuvântul `onanism` provine de la numele lui Onan și este de obicei sinonim pentru masturbare, Onan nu se masturba, ci practica tehnica sexuală coitus interruptus.[7]"
—Michael D. Coogan, What the Bible Really Says (ed. 1st), p. 110

Coogan este unul dintre cei mai mari bibliști americani.

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat:
„Unii au presupus din greșeală că păcatul lui Onan ar fi fost masturbarea. Totuși, este clar că nu așa stau lucrurile. Onan se retrăgea prematur din actul sexual cu noua lui nevastă, Tamar. Aceasta este o formă de contracepție care se practică și azi (coitus interruptus).[8]"
—The Web Bible Encyclopedia

http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop — nihil obstat și imprimatur) Citat:
„Biblia menționează cel puțin o formă de contracepție și i se opune în mod hotărât. Coitus interruptus a fost folosit de Onan pentru a evita să-și îndeplinească datoria conformă cu vechea lege iudaică de a concepe copii pentru fratele său mort.[9]"
—Catholic.com
„El practica coitus interruptus de cate ori făcea dragoste cu Tamar.[10]"
—J. Harold Ellens, Sex in the Bible: a new consideration, p. 48

Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex" (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. Accesat la 2012-01-24.
„Epifanie (secolul al IV-lea) înțelegea păcatul lui Onan drept coitus interruptus.[11]"
—John M. Riddle, Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance, p. 4

Cornilescu cu malahia lui a aruncat o piatră pe care șapte înțelepți nu pot s-o scoată din fantasiile fanaticilor religioși. Traducerea este complet greșită. Dacă preotul Cornilescu ar fi tradus că rețeta mântuirii e să sări în puț, ați fi sărit în puț? Așa e când fanaticii se iau de-a-n boulea după greșelile de traducere ale Bibliei.

Tradiția creștină traduce malakoi drept "efeminați". Dovezi din partea creștinilor de limbă engleză (când un pastor vrea să aprofundeze înțelesul originar al Bibliei, se uită în traducerea Darby sau în traducerea literală a lui Young):

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni%206:9&version=YLT

Conform oamenilor de știință, malakoi trebuie tradus drept "flexibili din punct de vedere moral" sau "neetici". Sursa: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm

Cat despre arsenokoitai, el nu mai e tradus de mult drept "onaniști". Sursa: http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm

Cat despre a preacurvi cu o femeie în inima ta doar prin a o privi cu poftă, așa e păcat să mergi pe stradă, că te desfrânezi cu inima ta, e păcat să te uiți la jurnalul de știri că iar e prilej de desfrânare. Pofta sexuală apare în creierul reptilian, asupra căruia mintea conștientă nu are control și nu mai poftești decât în cazul că îți scade serotonina (și devii anomalie psihiatrică). Mintea conștientă poate doar să refuze îndeplinirea poftei, dar nu poate opri pofta. Și așa ajungem la concluzia că aproape toți bărbații și toate femeile preacurvesc în inima lor, așa că preacurvia este cel mai firesc și mai normal lucru din lume, asta e ce spunea de fapt Isus în evanghelie.
Lecturi suplimentare

Puteți începe cercetările cu:

http://www.csid.ro/sex/sexualitate/5-mituri-despre-masturbare-2780168/
http://blog.dito.ro/articole/masturbarea/
http://www.sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/ghid-despre-masturbare_701
http://www.sfaturimedicale.ro/istoria-masturbarii.html
http://sanatate.bzi.ro/......barii-1757
http://www.sexpert.ro/......ontra.html
http://www.anticonceptionale.ro/......istii.html

| navinia explică (pentru Erdei_Antoniu_1998):

Scz pentru intrebare..eu sunt proprietara contului si prostu de frtimiu a pus intrebarea..srry