| maria98_2902 a întrebat:

Scuzati categoria
ce as putea sa fac sa dorm mai mult peste noapte? adica dorm destul de putin, si nu stiu parca sunt programata da ma trezesc pe la 7/si ceva.
Deci imi este somn, dar ma trezesc din diferite motive si nu mai pot dormi. Ce pot sa fac?
Si ce as putea sa fac sa dorm peste amiaza? adica chiar daca imi este somn, nu adorm.
Ce as putea face? mulrumesc si dau funda+voturi buna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 0vidius a răspuns:

Efortul fizic moderat, ceaiul de tei sau laptele iti garanteaza un somn bun si linistit.

| sherlock a răspuns:

Esti "programata sa te trezesti la 7 din obisnuinta. Incearca sa te inveti sa dormi de pe la ora 22-23 si vei avea un somn odihnitor. E mai bine sa te bagi in pat de mai devreme decat sa te trezesti mai tarziu!

| sixtythree a răspuns:

Incearca, ca peste zi sa faci ceva solicitant fizic. Du-te la sala sau orie efort si-o sa vezi ce bine o sa dormi pana la 9, 10. Doar sa nu iei medicamente pentru somn, somnifere sau ceva de genu', o sa devii dependenta. Si daca vrei sa dormi la amiaza, mai poti dormi peste noapte? Cam mult vrei sa dormi. 8 ore e necesar pentru oricine