| denisTiky a întrebat:

Se poate ca fumul de tigara (inhalat de la altcineva) sa provoace amigdalita, inflamarea amigdalelor, probleme la nivelul faringelui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauzele amigdalitei (boala amigdalelor) sunt virusii si nu fumul de tigara inhalat de fumator sau de un nefumator. Faringele este afectat si de fumat si de baut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| alina2k18 a răspuns:

Nu.
Sunt provocate de INFECTII [virale sau bacteriene].

| nukeyly a răspuns:

Se poate? YAP.
INFECTII [virale sau bacteriene niste rahati mici dominatori]
DE EX: covid, virus asa mic [a3a pozitie dupa particula de esapament de motorina care-i cea mai mica] sa sta si pluteste pe patriculele de fum de tigara ca intr-un tren, ajunge in tine, la tine in plamani unde isi face de cap mai ceva ca socra nebuna.

| Razvan1lol a răspuns:

Nu

| annoyingglitterposts a răspuns:

Eu am patit deci pot spune ca da, acum depinde de fiecare si de sistemul imunitar.

| annoyingglitterposts a răspuns:

Mersi, daca atat ai de oferit doar vorbe urate la adresa cuiva pe care nu cunosti e doar despre tine, data viitoate abtine te.