| bogdanmihai469 a întrebat:

Se poate vedea o alergie la o ecografie generala? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU "se poate vedea o alergie la o ecografie generala"!

1. Dacă discutăm de alergiile alimentare ( alergie la anumite alimente ), atunci POŢI încerca să GUŞTI cantităţi foarte MICI din fiecare aliment!

Se gustă doar un SINGUR aliment/zi!

Dacă nu apare nici o reacţie alergică, atunci, în următoarea zi, GUŞTI alt aliment.

Vezi detalii despre alergiile alimentare la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-alimentare_830

2. Dacă discutăm despre ALTE alergii ( sau de alergii alimentare pe care le-ai avut DEJA, chiar fără să-ţi dai seama ), atunci se pot efectua TESTE alergologice!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Investigatii/teste-alergologice_836

Ar trebui să mergi la un control de specialitate, la medicul ALERGOLOG, pentru nişte teste alergologice.
Apoi, vei primi şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune!

| mihai69 a răspuns:

Alergiile sunt declanșate de alergeni și se prezintă ca niște iritații ale pielii (în special). Dacă nu sunt afectate organele interne, ecografia nu poate „vedea" nicio alergie! Pentru asta sunt teste speciale, care se fac la medicul alergolog.

| alexs99 a răspuns:

Nu, alergiile nu se pot vedea la ecografie.
O seara buna.