| anonim_4396 a întrebat:

Sfaturi pentru o alimentație sănătoasă? Vreau să slăbesc câteva kilograme, dar mereu la jumătatea zile, când ajung acasă, renunț laughing. Bineânțeles, zic " De mâine ". Sport fac cam jumătate de oră pe zi pentru că nu am timp mai mult, dar merg pe jos și o dată pe săptămână fac o oră jumătate de exerciții. Dacă se poate să îmi dați un exemplu de meniu pentru o zi după care să mă pot orienta.
Mulțumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| romanaols a răspuns:

Am slabit si eu niste kilograme, si inca as vrea vreo 2-3.
Ceea ce am facut cand am inceput sa slabesc pentru prima data a fost sa nu mananc seara decat o salata de legume. Asta mancam in fiecare seara si am slabit in cateva saptamani exact cat am vrut.
Apoi totul a devenit greu pentru ca a doua oara cand m-am apucat nu am reusit asa de usor, asa ca am decurs la chestii mai drastice. Am inceput sa nu mananc deloc seara, adica sa ma infometez, ceea ce nu este bine, si sa mananc mai putin ziua. Am facut o saptamana si am slabit cam 1kg. Apoi nu am fost chiar asa de dura, ci mancam niste chestii usoare gen cascaval, branza sau tot felul de chestii goale. Iti dai seama ca slabitul a mers mai greu asa, dar oricum m-am apucat din nou de ne-mancat seara, si da cat de cat rezultate. Apropo. Eu joc handbal - sport in care alergi mult, sari, si depui un efort fizic cat de cat mare, si asta ajuta destul de mult.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Gasesti la oana cuzino

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Alimentaţia sănătoasă nu înseamnă o nutriţie strictă, menţinerea unei siluete subţiri sau privarea de alimente preferate. O stare generală de bine, mai multă energie, stabilizarea stării de spirit şi menţinerea sănătăţii organismului, toate aceste lucruri sunt posibile cu o dietă potrivită pentru fiecare persoană. Poţi învăţa cum să îţi extinzi gama de alimente sănătoase şi să cunoşti felul iîn care îţi poţi planifica dieta astfel încât să se transforme într-una sănătoasă şi gustoasă.
Te pup!

| Almássy a răspuns:

Eu nu mai mananc dulciuri de o luna si e destul de bine, am baut si ceai de soc ai am slabit 2 kglaughing dar si 1 ora de mers pe jos de 5 ori pe saptamana +sportul de la scoala e ceva totusi in fond eu mananc dsi cartofi prajiti etclaughing am renuntat si la snaksuri luna asta

| Alphabeat a răspuns:

Du-te la un nutritionist sa iti dea o reteta. Dar fi atenta! Trebuie sa o respecti! big grin

| Smiling a răspuns:

Pai eu nu pot sa iti dau sfaturi dar stiu pe cineva care poate:*. Uita-te Duminica de la 10 si ceva(nu stiu exact), pe Prima tv la ''Ajutor vreau sa slabesc'' si in emisiunea asta este o specialista si un om care vrea sa slabeasca... Specialista ii da sfaturi pe care daca le urmezi si tu ai sa slabestihappy

| Michelle47 a răspuns:

Buna! la fel ca si tine vreau sa slabesc... e dificil ca cineva sa-ti dea exemplu de un meniu pantru ca fiecare organism este diferit. incerca sa renunti sau sa mananci mai putine paste, paine, dulciuri etc. consuma mai multe fructe, legume, pui, peste, orez. iar atunci cand pici in pacat, alege macar "raul mai putin rau" de exemplu daca vrei sa mananci ciocolata, in locul unei ciocolate cu lapte alege o ciocolata cu 65 sau 75% cacao. totul depinde de tine, de motivatia ta. sper ca o sa reusesti. si nu uita este mai bine sa slabesti un kg pe saptamana decat sa faci foamea si sa slabesti 2 sau 3 kg pe care o sa le pui la loc oricum, poate si cu cateva in plus. totul tine de rabdare-usor dar sigur. bafta! sper ca ti-am fost de ajutor ^_^