| anonim_4396 a întrebat:

Simptome sigure de leucemie va rog care sunt?
am dureri de spate mici nu insuportabile,nu am vanatai, nu fac febra, nu ma simt obosit decat cateodata ce poate fi? trebuia sa ma simt rau daca era leucemie? ma duc marti sa fac analize sange si urina poate fi va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista simptome sigure. cele mai frecvente sunt tulburarile de coagulare: vanatai spontane, mari, care trec greu, sangerari abundente la periaj dentar, paloarea extrema, oboseala extrema. tu nu ai absolut nici un semn de asa ceva, ai simptome de plictiseala si ipohondrie. Vei vedea ca analizele vor iesi perfect.

| BiuL a răspuns:

Frate calmeaza-te! Nu inteleg de ce nu mergi la un medic sa iti faci o banala analiza de sange sa vezi ca nu ai leucemie. Nu inteleg de unde obsesia asta patologica.
Simptomele depind de cat este de avansata boala si pot include:
- febra si transpiratii nocturne
- infectii frecvente si neobisnuite
- astenie si fatigabilitate
- cefalee (durere de cap)
- aparitia de echimoze (vanatai) pe corp si sangerari la nivelul gingiilor si la nivelul rectului
- cresterea in dimensiuni a abdomenului, dureri in partea stanga a acestuia sau in umarul drept, datorita splinei marite
- tumefierea nodulilor limfatici de la nivelul axilei, gatului sau la nivelul canalului inghinal
- scaderea poftei de mancare si scaderea in greutate deoarece exista senzatia de plenitudine.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai daca nu ai cazuri in familie, nu, dar posibil ( 95% ) sa te fi tras curentu happy, atat, leucemia este cancerul sangelui, bft

| MagicOneT a răspuns:

Daca n-ai vanatai e clar ca LEUCEMIE n-ai mai bine du-te la doctor!