| lilith16 a întrebat:

Sinuzita netratată poate aduce decesul sau alte boli grave?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Depindede tipul sinuzitei, daca este de cauza infectioasa este mai grav netratata

| Lucian4 a răspuns:

Orice boala netratata progreseaza aparand si alte boli pana la deces

| Aurora99 a răspuns:

Buna! Nu sunt specialist si nu vreau sa alarmez, insa cea mai buna prietena a mea a avut sinuzita netratata si era sa faca meningita.Tot ce stiu este ca odata sinuzita instalata, o sa manifesti mereu o sensibilitate. Sfat:dupa ce faci dus sa NU iesi afara imediat si asa o previi.De asemenea, logic ca o afectiune netratata o poate aduce pe alta.Recomand sa te duci la medic.Insanatosire grabnica!

| wolfves a răspuns:

Orice boala trebuie tratata. Mama mea are sinuzita si are o sensibilitatea cateodata, o mai doare capul. Oricum avea si puroi nu stiu pe unde si a trebuit sa ii bage apa prin nas sa il scoata sau ceva de genul (asta de mult, cand era tanara). Acum mult timp, dupa ce isi termina tura, se spala la servici pe cap si nu il usca, iesea asa pe strada.

| Lazanu_Cristina_1966 a răspuns:

Sinuzita are o cauza. Orice boala dispare daca corectezi factorii care au produs boala. In primul rand trebuie sa faci corpul sa devina puternic, si asta inseamna somn bun, papa sanatos si ceva suplimente, apoi o igiena corespunzatoare a nasului. Si eu am avut o sinuzita nasoala. Am fost programata la operatie. M-am hotarat sa nu merg, am ramas cateva zile acasa, m-am odihnit si mi-am tot spalat nasul cu apa cu sare. trageam pe nas si scupam. Frecvent scuipam bucati mari de puroi. A durat asa o vreme, apoi s-a vindecat. In plus m-a ajutat o ORL-ista cu aspiratii de puroi din sinusurile maxilare timp de vreo 5 sedinte. Depinde de starea ta generala de sanatate si ce poti face pentru asta.