| jamesbond28 a întrebat:

Smaltul dintilor se reface?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Prin obturatie stomatologica eventual, de s-ar reface n-am mai face noi carii si dintii ciobiti accidental s-ar reface de la sine, iar in leg cu pasta de dinti alea sunt povesti frumoase pentru a atrage clientii, smaltul dentar e perfect ordonat de niste celule, nicio pasta de dintii nu va intari smaltul/repara cu atat mai putin va contine hidroxid de apatita

3 răspunsuri:
| Lightning1997 a răspuns:

Exista o pasta de dinti care reface smaltul, intreaba dentistul pentru mai multe informatii, posibilitati exista.

| IonutAxi a răspuns:

Da! La medic dentist!

| angelicsin a răspuns:

In mod natural? da dar greu pentru ca se reface mai greu decat se uzeaza si odata pierdut smaltul dintr-o portiune a dintelui nu se poate reconstruii pe masura uzului. cu cat e mai deteriorat e mai gru, poti sa ajuti sa se refaca avand grija mai multa de dinti i.e. consulta un stomatolog pentru recomandari, cat si ce manaci i.e. bea lapte lapte zilnic.