| ştrumf_8528 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste tratamente naturale impotriva acneei happy. Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Buna!, iti recomand sa te uiti un pic pe aici http://www.info-ghid.com/......gre-s.html | http://www.tratament-antiacnee.ro/ | http://www.clearogen.ro/ | http://www.ziare.com/articole/tratamente+impotriva+acneei sper sa-ti fie de ajutor;)!, Succes, pa!:)

| string a răspuns:

Acneea ( ca orice alta suferinta) nu apare decat daca exista un suport, o infectie, un dezechilibru. Ai doua solutii: tratezi strict acneea ( care in sine este doar un efect la altceva) sau te cauti de cauza.
1. ar trebui sa te duci la institutul Cantacuzino si sa-ti faca o analiza la o proba luata chiar din productia unui cos big grin Asa o sa vada daca este vorba despre un stafilococ sau altceva. Daca exista ceva in acea proba, o sa-ti spuna ce poti sa faci ( auto-imunizare sau tratament cu anatoxina stafilococica etc etc)
2. si daca este o infectie si daca nu, este necesar sa vorbesti cu un medic legat de nivelul de vitamine B pe care il ai in organism, probabil este foarte scazut si stai extrem de prost cu vit. C si D3. In functie de cat de repede vrei sa scapi de acnee, poti lua vit C si D3 dupa ce spun medicii alopati romani ( si mai astpeti vreo 5 ani), sau te uiti dupa ce spun medicii care practica medicina ortomoleculara si te tratezi in 2-3 luni. Adica tratezi cauza nu doar efectul.
3. este necesar sa reduci zaharul. din orice. Si asta nu inseamna ca il inlocuiesti cu aspartam sau similare, poate doar in cazul in care vrei sa schimbi cosurile pe un mic cancer.
4. o igiena a pielii buna este esentiala. Incearca sa-ti gasesti un sapun curat ( fara chimicarii in el ) si foloseste-l cu incredere. Hidrateaza-ti pielea cu chestii curate si naturale: fructe, apa minerala, ulei de masline etc etc.
5. In masura in care cauzele sunt strict hormonale, ajustarea dietei ( fara dulciuri, soia, ciuperci, faina alba, orez alb etc) + multa miscare in aer liber + soare ( minim 20-30 minute pe zi) regleaza totul in maxim 3 luni. Dar doar daca esti disciplinata cu tine. Cu alte cuvinte. daca iti pasa de tine!

| miauu a răspuns:

Ia rostopasca pune-o la macerat cateva zile in spirt apoi date pe fata
mananca drojdie
pune fructe(struguri, mar, banana, kiwi )legume(varza, mnorcov, rosii)
date cu ulei de masline zilnic.
la farmacie este eritoacnol e ff bun eu il folosesc cand am probleme

bafta

| ştrumf_8528 explică:

Spuneti-mi** scuze tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te speli o zi cu ceai de pelin pe fata, o zi cu ceai de musetel. o zi cu ceai de pelin pe urma iar musetel si tot asa timp de o luna(ideea e ca daca t speli doar cu unu din ele se obisnuieste pielea)este testat pe mine tratamentu si functioneaza.succes!

| maariaan a răspuns:

Din pacate am si eu acnee. Folosesc unguente si pastile. Ca si unguente si solutii aplicate pe fata iti pot recomanda urmatoarele: Zinerit, un preparat alb pe baza de sulf si Isotrexim; iar ca si pastile: Sotret sau Ruacutan si Zinc. Toate acestea le gasesti la farmacie. Pretzul e acceptabil. Efectul se vede in timp, nu dupa 10 minute si nici dupa 1 luna. Iti trebuie rabdare, sinceritate si munca. Dar cand vine vorba de sanatate eu zic ca nu cer prea multe. Nu ai voie sa exagerezi cu: sarea, piperul, acidul, ciocolata, alunele, semintele si cat mai putine grasimi. In schimb ai nevoie si e indicat sa consumi zilnic: fructe, legume, cel putin 2 litri de lichide/zi. Trebuie sa te speli cu un sapun delicat. Nu ai voie sa-ti expui fata in praf, la caldura foarte mare sau la ger si nu sunt indicate baile cu apa fierbinte. Fata trebuie sa fie curata mai mereu iar dupa ce te speli pe fata te stergi usurel pe fata cu un prosop pufos prin pansare usoara la nivelul tenului. Eu iti recomand sa mergi la un specialist, pentru ca nu e de joaca, poti ramane cu urmari pe fata pentru intreaga viata. Mult succes!