| Alex_6294 a întrebat:

Spuneti-mi si mie, va rog frumos, cum tratez ochiul umflat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Conteaza mult daca e vorba de umflat din cauza unei lovituri sau din cauza unei infectii.
daca e vorba de o infectie, trebuie sa te duci la doctor sa iti recomande un colir.
daca e vorba de o lovitura, eu tot ti-ar recomanda o vizita la oftalmolog, avand in vedere cat de important e ochiul pentru viata cotidiana. dar daca nu vrei sa mergi la doctor, poti sa iti aplici niste comprese reci pe zona umflata. cel mai eficient e sa pui o punga de geata intr-un prosop si apoi sa o pui pe zona afectata (vezi ca e important sa nu intre geata in contact cu ochiul, pentru ca risti sa iti produci niste leziuni mai grave).

| Raniia a răspuns:

Nu te juca cu ochii!
Care este cauza umflaturii?
Fa-i o vizita oftalmologului, singurul care poate rezolva problema ta.Ai grija de ochii tai!

| هوراس a răspuns:

Carne de vita, dar sa fie rece happy stiu suna stupid, dar crede-ma ca functioneazawinking

| RobiNBA a răspuns:

Gheata, sau așteaptă pana rana va trece cea mai buna soluție fără durere. happy