| Ramo137 a întrebat:

Stie cineva cum se spune la chist ovarian. Si ovare polichistice, in lb. engleza?

Sunt in alta tara si am o problema urgenta cu un ovar. Nu mi-a venit menstruatia de 2 luni si ceva si stiu ca e vb de un chist. Imi e greu aici la doctor din moment ce nu e lb mea materna. Maine la 8 dimi ma duc la doctor

Dau funda. Sper sa ma ajutati cu un raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaMonica25 a răspuns:

Pentru chist ovarian = ovarian cyst, ovare polichistice = polycystic ovaries

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă te duci la doctor, lasă-l pe el să pună diagnosticul, după consultație. Dacă îi vei da în scris, diagnosticul pe care tu crezi că-l ai, o să fie curios să afle și alte amănunte. Și cum vei dialoga cu el, dacă întrebările vor fi tot în limba engleză?
Să ai sănătate. Să te faci bine!

| GPA a răspuns:

Traducere din română în engleză :

chist ovarian - ovarian cyst
ovare polichistice - polycystic ovaries

| Dyalema a răspuns:

Văd că ți-au răspuns deja alții? De ce nu descarci o aplicație de traducere în toate limbile de pe magazin play? Așa te vei descurca cel mai bine și vei putea vorbi tot ce vrei cu doctorii respectivi.

| AndreeaMonica25 a răspuns:

Polycystic ovaries