| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva un tratament care da rezultate, pentru regenerarea parului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| prolibro a răspuns:

Din experienta de familie, pot recomanda cu rezultate practice minunate, o solutie de usturoi si ceapa pisata diluata cu ceai de urzica si radacina de brusture, aplicata prin masaj zilnic la radacina parului.
Desigur mirosul e ingrozitor, dar reteta are rezultate.

11 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ai mai jos o adresa unde poti citi ce produse au avut efect in cazul altor persoane. Se pare ca lotiunea de la gerovital plant pe baza de ulei de ricin si petrol e buna. Sau alte solutii / depinde de problema pe care o ai... Imi place ca fetele descriu amanuntit pe site-uri ce tratamente au facut si care e rezultatul dupa tratament. Vezi si tu. Si eu am o problema si ma bucur ca am citit, voi incepe si eu tratamentul.
http://www.naturaplant.ro/forum/topic.php?start=560&id_topic=25
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=70170

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Uleiul se masline-il aplici inainte cu 2 ore sa te speli pe cap.

| Delia 75 a răspuns:

Trateaza-ti parul ca pe o parte a corpului vie.
Nu-l "stresa" cu tot felul de substante chimice. Chiar si cele naturale recomandate au tecut printr-o procesare chimica. Are propriile etape de regenerare, si intretinere: ingrijit asa cum vrea "el" (si nu cum vrea cel al prietenei) va fi mereu sanatos, asa cum s-a "nascut".
Trebuie spalat fiindca este expus poluarii atmosferice dar nu prea des pentru ca are propriile protectii pe care le-ai anula mereu. Trebuie mangaiat zilnic cu tandrete...etc.
Desi ai auzit de multe ori: incearca sa ai o alimentatie sanatoasa suplinita eventual de ceva coplexe de vitamine... si mai ramane problema stresului care tot de tine tine.
Nu spun sa nu folosesti diverse tratamente ci sa nu le folosesti din auzite.
Nu spun sa nu folosesti diverse produse de cosmetica ci sa le folosesti cu grija. Si n-ar strica sa dai o fuga pana la un doctor specialist cand constati ca iti cade masiv parul.Iti spun eu, iesi mult mai ieftin.

| sorinalaura a răspuns:

Exista la farmacia naturista o crema pe baza de petrol, foarte buna e ceva similar cu gazul de lampa pe care il foloseau batranii pentru indesirea parului la copii. Eu am incercat, imi cadea parul foarte tare. In vreo 2 luni a incetat sa mai cada si se vedeau deja la radacina fire mici care incepeau sa cada. Ai putea sa mai incerci cu o cura de vitamine si sa te clatesti pe cap cu zeama de frunze de nuc. Ata iar intareste parul...in medicamentele de la farmacia normala nu prea am incredere...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, uleiul de ricin este minunat, din proprie experienta ti-l recomand. Am incercat si revalid si gerovital, dar se pare ca tot cele naturiste au efect. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna Oliana, pentru regenerarea parului eu folosesc de vreo 3 ani, pe perioade apoi fac cu pauze: miraculoasa "drojdie de bere" (pentru piele, par si unghii), iata detalii mai precise si folositoare pe acest site http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=92

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am folosit revalid capsule si am vazut rezultate bune nu mai cade asa tare parul si cresc deja alte fire

Alte răspunsuri
| Rosu_Daniel_1981 a răspuns:

DA! Eu folosesc kirkland minoxidil 5% si am rezultate uimitoare.Am si postat pe facebook o poza in care se vede foarte clar cum eram in ianuarie si cum sunt acum. Eu cumpar minoxidil de pe www.tratamentpentrupar.ro sau www.minoxidilromania.ro (sunt aceeasi firma iar produsele sunt autentice).