| anonim_4396 a întrebat:

Stiti km in cate zile ar trebui sa-mi treaca urciorul il am de 2 zile mam dat cu unguent cu kanamicina ieri seara dar peste noapte mai tare s-a umflat sub ochi se vede k o urma de cearcane putin umflata mi-e frica sa nu se umfle si acolo. Va rog sa ma ajutati.

Multumesc anticipat, Alina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pe langa unguentul oftalmic cu kanamicina, foloseste Betabioptal picaturi (2-3 picaturi, de trei ori pe zi). Sa nu folosesti ceai de musetel, pentru ca este contraindicat in problemele oftalmologice.
Sanatate!

| dy a răspuns:

In multe cazuri urcioare se usuca pur si simplu, dar cele mai multe evolueaza si se sparg in aproximativ 5 zile-o saptamana, usurand durerea. In faza incipienta sunt recomandate comprese cu apa rece pentru a diminua inflamatia, dar daca urciorul a evoluat, inmoaie un tampon de vata in apa calda (nu clocotita!), stoarce-o si apasa usor pe urcior pentru a scurta evolutia acestuia, eliberand puroiul. Repeta procedura de doua, trei ori pe zi pana ce urciorul se sparge.

Cand urciorul se sparge si elibereaza puroiul, durerea se calmeaza. Sterge cu vata pe care ai inmuiat-o in apa calda. Umflatura pleoapei se va diminua. In aceasta perioada, foloseste unguentul oftalmic cu antibiotic. Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei se pare k m-a tras curentu si acum mi-a trecut a mai ramas putin d tot ft ft putin! Multumesc ft mult pentru ajutorul dat :*!