| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca femeile pot avea avort spontan fara sa stie, confundand sangerarea cu o menstruatie mai abundenta. Intrebarea mea este: medicul ginecolog poate sa vada daca femeia a avut in trecut un avort spontan?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Laur
| Laur a răspuns:

Micadoctorita, un raspuns sigur sigur nu mai ai cum sa afli acum, dar sunt unele aspecte care te pot orienta. Zici ca ai avut menstruatie mai abundenta, asta a fost singura diferenta fata de menstruatiile de dinainte, adica a venit cand te asteptai? Daca da, e putin probabil sa fi fost avort si sa se nimereasca fix peste o menstruatie, mai ales fara sa fi sarit una din luna precedenta.

Testele de sarcina se pozitiveaza pana la 8 saptamani dupa un avort, daca te gandeai putin mai repede puteai spera (sau nu) sa mai gasesti niste gonadotropina corionica in organism.

Indiferent de ce a fost atunci oricum nu prea mai conteaza pentru ca nu poti influenta si nici nu ar trebui sa te influenteze ea pe tine, pe viitor...

Ca idee, sa stii ca 1/3 din sarcini la primipare sfarsesc prin oprire in evolutie +/- avort spontan (sau chiuretaj/aspiratie dupa caz).

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Depinde de perioada in care se prezinta la medic.

Laur
| Laur a răspuns:

Depinde la ce varsta gestationala are avortul spontan. Daca e in primele zile, cateva saptamani, cel mai probabil se elimina complet, dar cu cat avanseaza creste riscul sa ramana tesut neeliminat care va da infectii/febra si femeia va merge la ginecolog pentru chiuretaj.

Daca te referi la perioade lungi, gen luni, ani dupa avort, medicul nu are cum sa vada antecedentele de avort...

| jo a răspuns:

Scuza-ma, dar de ce nickul tau este "micadoctorita"? Nu esti mica, zici ca ai 26 de ani, si vad ca nici cunostinte elementare de medicina nu ai.
Poate ar trebui sa-mi schimb si eu nickul in "astronautulblond".

| jo a răspuns:

Ai facut Medicina si incerci sa afli informatii de specialitate intreband pe TPU, unde lumea se indeamna sa priveasca cele doua luni de pe cer pe 27 august si crede ca inceputul lumii se cheama BING BANG si ceasul din Londra BIG BANG? Imi este foarte foarte greu sa te cred. De-a dreptul imposibil.

| yoanna73 a răspuns:

In trecut? nu. pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refeream la primele zile, saptamani. Eu am avut de pasti o menstruatie mai abundenta, cu cheaguri si dureri destul de mari in prima zi- am luat 2 ketonal. Nu m-am gandit atunci ca e ceva in neregula dar acum... poate am fost insarcinata si nici nu am stiut...crying(

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si de ce ma rog nu am cunostinte elementare de medicina? da tu raspunsul «jo» daca tu le ai... si te rog frumos sa nu vii cu insulte pentru ca e un site unde fiecare incercam sa ajutam sau sa primim raspunsuri. Iar mica sunt pentru ca inca nu am diploma in mana... Sigur tu stiai chestia asta cu avortul spontan de cand erai de-o schioapa dar eu am facut o facultate pentru asta si oricum nu am specialitatea ginecologie ca sa stiu tot in domeniul respectiv!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai face bine sa te abtii Jo pana nu ma enervez si te trimit undeva cat is eu de cuminte... Din cursurile de la faculta nu am aflat nimic si oricum tu mi-ai stricat tot cheful. Poate intrebarea mea a fost prea grea pentru utilizatorii site-lui... promit sa nu mai fac. Si daca te dai rotund ca nu stiu medicina spune-mi tu unde am gresit de nu am cunostinte elementare. Nu mai lamurit de loc doar bla-bla stii. Astept replica si te rog sa nu-mi strici duminica, pentru ca eu nu ti-am facut nimic personal!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc Laur! Si cu asta punem punct. Acum am aflat ce ma interesa si incerc sa ma impac cu idee. Jo hai sa facem pace si sa consideram ca nu am vorbit niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat de demult? da, daca este proaspata problema la desprinderea de pe uter se simte la palpare, daca este mai veche mira-m-as sa se mai vada, la sangerare se pierde o sarcina dar se vede si produsul sangerarii adica fetusul,