| gelutzu78 a întrebat:

Sufar de anxietate si atacuri de panica de un an de zile totul a inceput acum un an cand m-au luat pe strada palpittii puternice la inima ex daca se blocheaza liftul intre etaje am palpittii la inima m-am dus in seara asta la kaufland sa fac cumparaturi iar cand am dat sa dau drumul la uscator acesta era intors in sus si aerul cald mi-a intrat in plamani am inceput sa respir rapid si am intrat in panica mentionez ca sufar side astm bronsic si tahicardie sinusala mi-ar fi de mare ajutor chiar si parerea unui medic sa fie oare pe fond nervos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marcous a răspuns:

Da, este pe fond nervos si trebuie sa vizitezi URGENT medicul psihiatru. Manifestarile anxietatii sunt neplacute in sine dar uneori iti pot pune viata in pericol (mai ales atacurile de panica). Poate sa ti se faca rau si sa cazi sa-ti fracturezi ceva sau sa-ti spargi capul.
Cateva sfaturi pana ajungi la doctor :

- evita sa consumi stimulenti ai SNC (sistemului nervos central) cum ar fi nicotina, cofeina, etc
- evita sa consumi substante cu efect anxiogen (alcool, marijuana)
- incearca sa-ti faci un orar strict si sa-l respecti (aici ma refer in special la orele de somn)
- consuma alimente bogate in omega 3

Tratamentul anxietatii se face cu medicatie psihotropa (in general greu suportata de organism, mai ales in prima luna de tratament) asa ca nu te speria daca la inceput te simti ciudat sau chiar mai rau (asta inseamna ca substantele de la nivelul creierului incep sa se echilibreze)

Incerc pe cat pot sa ajut intrucat si eu am trecut prin asta. Este important sa stii ca nu suferi de nicio boala (sistemul tau nervos este putin mai sensibil, atata tot).Cum unii se nasc cu un ficat care functioneaza mai slab, altii cu rinichi bolnavi, altii cu malformatii tu ai mostenit de la cineva aceasta gena care da anxietatea.
Ea poate fi tratata initial si apoi tinuta sub control astfel incat sa-ti poti continua viata fara sa te mai incurci de palpitatii, oboseala excesiva si lispa puterii de concentrare.
Fiind patit iti stau la dispozitie si-ti pot raspunde la toate intrebarile pe care le ai (intrebari pe care mi le-am pus si eu la randul meu). Diferenta e ca mie mi-a luat ani de zile sa le gasesc raspunsul (medicii din Romania nu sunt pregatiti pentru aceasta afectiune a secolului 21, insa poti gasi foarte multe articole straine care sa-ti fie de folos)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Dacă ai asemenea probleme trebuie să apelezi la un psihiatru şi la un psiholog. Psihiatrul îţi va da un tratament uşor, care să îţi permite să şi munceşti. În paralel este bine să te vadă şi un psiholog care îţi va spune cum să gestionezi asemenea stări. Nu te feri să mergi la specialişti, din ce în ce mai multă lume apelează! Important este să gaseşti unii foarte buni!
Multă sănătate şi cu încredere şi răbdare, vei reuşi să scapi de stările acestea deranjante.
http://terapiasufletului.wordpress.com/......ce-sa-fac/
Sănătate!
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Eu sufar de 12 ani de depresie cu anxietate si cateva atacuri de panica in trecut... daca simti ca nu te mai descurci singur te sfatuiesc sa mergi la un psihiatru! daca nu te poti autosugestiona singur si nu poti sa descoperi cauza acestor stari este indicat si un psiholog! eu nu mi l-am permis, de aceea am ramas doar cu tratament medicamentos!
multa sanatate iti doresc si curaj, daca ai sti cat de multe persoane sufera de asa ceva!

Răspuns utilizator avertizat
| Marian087 a răspuns:

Iti arat printr-un video de 5 min facut de mine pas cu pas cum sa scapi de palpitaii si stari de panica renuntand la 5 lucruri care te afecteaza zi de zi fara sa iti dai seama.Am avut 4 ani de suferinta si de 3 ani nu mai am nimic, sunt din nou un om normal, fericit si perfect functional.https://youtu.be/svg7caPXxHo