| Max_Allex_1990 a întrebat:

Sufar de beta talasemie minora(am hemoglobina scazuta), dar iau tratament in continuare. Credeti ca fumatul va afecta fierul din organism sau imi va scadea hemoglobina?
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Hipoventilatie alveolare (fumat, pneumonie, TBC). In cazul fumatului, mai multe studii cu fumatori de voluntari au dovedit ca un mare procent de fumatori au un nivel de hemoglobina ridicat. Desi mecanismul este inca necunoscut, unii experti cred ca ar putea fi din cauza nivelului scazut de oxigen " pur " in plamanii fumatorului cresterea hemoglobinei reprezentand un mecanism de adaptare a organismului la niveluri scazute de oxigen.

1 răspuns:
| IoanaPsy a răspuns:

Pentru cresterea hemoglobinei trebuie sa fii atent si la alimentatie. Sfecla, ficatul, carnea rosie in general ajuta foarte mult la regenerarea globulelor rosii. De asemenea, pentru fier: spanac si alte legume verzi.