| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de gastrita de cativa ani. Stiu de ce trebuie sa ma feresc si ce nu, dar nu am idee care dintre urmatoarele 2 e mai indicat dimineata pe stomacul gol: laptele simplu sau laptele batut (de casa). Mentionez ca laptele nu este de supermarket. Il procur de la o doamna care creste vaci la tare, deci este 100% natural.

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La agstrita nu bei niciun fel de lapte deoarece mareste cantitatea de acid din stomac. daca obisnuiesti sa mananci dimineata, poti manca paine prajita unsa cu margarina si branza nefermentta.Si eu am gastrita si diminieata asta mananc.laptele si orice lichid in afara de ceai nu e bun la gastrita. Bineinteles ca trebuie sa iei acel medicament, in cazul meu Omeprazol cu jumatate de ora inainte de masa de dimineata. fara cafele, si fara tigari.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Incerca sa bei ceai de sunatoare de dimineata dar si seara, ajunta enorm stomacul ( eu am inceput de gastrita).
Parerea mea e ca mai bine bei lapte, decat iaurt, iaurtul nu e recomandata dimineata pe stomacul gol datorita fermentilor sai. ( eu am intoleranta la lactoza, deci nu pot in mare parte sa ma ating de lapte).

| LovelyMan a răspuns (pentru LaLaura):

Mersi frumos pentru raspun! happy

| LaLaura a răspuns (pentru LovelyMan):

Nu ai pentru ce.

| mdaria a răspuns:

Din informațiile pe care le stiu, este mai indicat sa consumi laptele batut pentru ca este mai usor de digerat.

Oricum, poti sa incerci si cu putin laptesimplu doar ca sa vezi reactiile. Eu de obicei nu fierb laptele pentru ca asa stiu ca isi pastreaza toate calitatile. Foarte multe persoane il fierb si recomanda acest lucru, dar eu de ani de zile il breau crud. E extraordinar.