| eva22 a întrebat:

Sufar de psoriazis de mai bine de 10 ani si niciodata nu am reusit sa ma vindec complet. Ma simt foarte jenata din cauza acestei boli de piele. Stie cineva vreun tratament eficient sau s-a mai confruntat cineva cu aceasta afectiune si a reusit sa se vindece complet? VA multumesc pentru ca mi-ati citit mesajul si astept un raspuns favorabil.
Numai bine si spor in toate.
P.S.Nu vreau sa mai utilizez cremele cu cortizon sau cele de la clinica Psoremiss (care pe langa faptul ca sunt foarte scumpe, trebuie folosite o perioada indelungata pentru a-si dovedi efectul)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici un tratament care sa vindece psoriazisul complet, imi pare rau. Toate tratamentele au efect doar dupa cure indelungate iar boala reapare la intreruperea tratamentului.

| doinisor a răspuns:

Si baiatul meu are de 8 ani nu trece o sao ai toata viata dar se amelioreaza cu regim si cu unguent clobetasol care nu este scump.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Îmi pare nespus de rău că te confrunți cu o astfel de afecțiune a pielii.
Din păcate vindecare nu este ci doar să o ți sub control tot restul vieții.
Face parte din viața ta.
Mergi la Spitalul Colentina, secția Dermatologie sau Spitalul Militar Central. Sunt profesori doctori în afecțiuni dermatologice.
Sănătate multă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa pot ajuta si eu cu ceva indrumari informative, cu trimitere pe unele URL-uri; http://www.formula-as.ro/......iazis-7065
http://www.formula-as.ro/2009/866/sanatate-35/psoriazisul-11031
http://www.formula-as.ro/......tins-11088
In mod cert, sunt nenumarate articolele despre Psoriazis pe NET, cu diferite tratamente complementare, insa, cel mai sanatos cu putinta, inainte sa se actioneze intr-un anumit sens, este consultarea specialistilor, si nu urmarea orbeste a unor opinii sau cazuri "vindecate". Oamenii sunt diferiti, bolile ce-i necajesc sunt diferite ca manifestare pentru fiecare. M-as bucura sa stiu ca am contribuit constructiv la o viata mai fericita, si, multa sanatate! :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Vindec psoriazis prin homeopatie in 3-6 luni. Tratamentul consta in capsule de la Boiron sau Plant Extrakt si nu are efecte adverse. Rezultatele apar f. repede in 2-3 saptamani. Pretul tratamentului pentru. primele 3 saptamani e modic. Ma puteti contacta la ewa2812carol@yahoo.com.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, vindec psoriazis prin homeopatie. Rezultate excelente din primele 2-3 saptamani. Tratamentul dureaza 3-6 luni si nu are efecte adverse. Ma puteti contacta la ewa2812carol@yahoo.com.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am incercat tratament cu Lucadin si a mers. Uite adresa de unde am facut rost de crema, poate te ajuta si pe tine: www.tratament-psoriazis.cabanova.com Bafta!

| eva22 explică:

Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns. In cazul in care aflati intamplator vreun tratament miraculos, vreo descoperire revolutionara pentru aceasta boala, va rog sa ma informati si pe mine. Pana atunci o sa incerc sa pun in aplicare o parte din sfaturile pe care mi le-ati trimis, in special pe cele din Formula As.
Va doresc multa sanatate si o saptamana plina de succese si realizari!