| anonim_4396 a întrebat:

Sufera cineva cu glandele "tiroide" ce simptome aveti, cum le tratati?
Am o mica problema cu palpitatiile, medicul de familie m-a trimis la analize interne unde am efectuat testele de sange pentru o gramada (peste 10) de lucruri avand conexiune cu inima.
Toate mi-au iesit OK.Am vorbit cu un doctor specialist de interne, unde am facut si EKG/Tensiunea fiind putin prea schimbatoare :in 5 minute mi-a crescut cu 1 punct.In schimb Nu obosesc, ba chiar cand fac efort fizic ma simt mai bine.
Doctorul a spus ca rezultatele sunt OK, disconfortul se poate datora stresului, nu e nimic grav, mi-a prescris ceva calmante usoare si pentru reglarea tensiunii. Fiind grabit/nedormit cand am fost la doctor, nu am mai continuat sa intreb prea multe, am ascultat rezultatul si am plecat.Pentru ca nu ma simt bolnav, dar nu-s nici chiar OK.
Vorbind cu o cunostinta care este de asemenea in domeniu la care am descris simptomele: Batai neregulate si putin cam rapide: in jur si peste 100 + ca sunt extrem de stresat, tensionat, emotiv de fel, simt o MICA amorteala in bratul stang am si pus ceva pe mine (undeva la 5kg).
A pus ca cel mai probabil are legatura cu glandele tiroide.
Ma gandesc sa efectuez la privat ceva teste pentru glande, dar totusi as dori sa intreb parerea altora care au suferit de glande.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AdelinaC a răspuns:

Pentru a afla daca ai probleme cu glanda tiroida trebuie sa faci THS, T3, T4, free T3, ecografie tiroidiana, un ekg. Abia dupa poti trage o concluzie.
Iar pentru oboseala trebuie sa iti reglezi ciclul de somn si sa ai un stil de viata echilibrat

| anonim_4396 explică:

Stiam asta, mi s-a spus la o clinica ptivata ce analize trebuie pentru glande. Doctorul m-a trimis la analize interne de sange pentru probleme cu legatura cardiaca. O multitudine de factori investigati toate au iesit OK.
Mai sus cand am spus obosit, m-am referit ca atunci am iesit de la lucru, si nici in ziua precedenta nu am prea apucat sa dorm, in sensul asta eram obosit. In rest nu am probleme cu oboseala- sunt ca intodeauna. Si neavand chef doctorul specialist spunand ca analizele mi-au iesit OK, fara prea multe discutii am plecat.

Faza ca ar putea sa am probleme cu glandele tiroide, mi-a fost sugerat de o persoana in privat cu cunostinte in domeniu, dupa simptome, nu dupa investigare. Citind pe net dupa simptomele problemelor cu glandele tiroide oarecum m-am regasit.
Iar scopul intrebarii era, daca de curiozitate mai sunt si altii pe aici, cu acelasi probleme.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hormonii se autoreglează împreună. Dereglarea este tot împreună.
Un medic specialist endocrinolog te poate ajuta, nu o analiză separată.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Eu as putea miza ca e doar psihicul tau cam "obosit", iar daca nu vei lua măsuri se va "sifona" mai tare si vor aparea probleme, gen: atac de panica, anxietate etc. Totusi, fa-ti si analizele pentru o convingere 100%, dar daca si alea iasa bune, psihicul e devină.