| anonim_4396 a întrebat:

Sunt adolescent si am probleme cu petele ramase in urma acneei. ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fond de ten.

| LolaLollita a răspuns:

După vindecare, acneea poate lăsa în urmă cicatrici, în special dacă aţi spart pustulele incorect. Cele mai multe leziuni acneice pe care le numim cicatrici nu sunt cu adevărat cicatrici ci sunt zone de piele roşie post inflamatoare care se transformă în timp. Ce este frustrant legat de aceste zone este faptul că, depinzând de profunzimea pustulei şi cât de des aţi spart-o, ele se vindecă într-un timp de 6 până la 12 luni. Există însă mai multe metode de a facilita această vindecare.

O dată ce aveţi o leziune cauzată de acnee este important să o lăsaţi să se vindece şi să nu o mai lezaţi din nou (să nu o atingeţi cu mâna, cu părul, faţa de pernă să fie schimbată în fiecare zi), să aplicaţi produse antibacteriene, să folosiţi un produs de curăţare solubil în apă cu acţiune blândă, să nu iritaţi zona cu nimic (săpun, lămâie, camfor, sulf, mentă, uleiuri esenţiale, alcool, fragrance, parfum, eucalipt, etc), să vă protejaţi împotriva radiaţiilor solare – soarele împiedică vindecarea; să folosiţi un produs hidratant usor ce conţine mulţi antioxidanţi.

Cicatricile permanente se dezvoltă atunci când pielea încearcă să se vindece înconjurând leziunea provocată de acnee cu piele nouă. Epiderma (stratul exterior al pielii) creşte dinspre margini spre centru şi dedesubt de glandele sebacee. Când acneea se vindecă rămâne în urma ei o depresiune în piele. Cicatrizarea nu poate fi prevăzută, este imposibil de ştiut cât de mult va suferi o anume persoană din cauza asta. Cea mai bună metodă de a preveni cicatricile este să trataţi acneea într-un mod potrivit şi să evitaţi spargerea pustulelor.

Pentru petele care rămân în urma acneei şi care au nevoie de mult timp pentru a dispărea există mai multe soluţii: exfoliere chimică zilnică şi aplicarea pe piele a retinoizilor în combinaţie cu protecţie solară zilnică și hidratare potrivită tipului de ten.

Produsele de tip skin lightening destinate ameliorării zonelor hiper pigmentate cauzate de soare nu funcţionează asupra acestor pete rezultate în urma acneei deoarece nu au nimic de-a face cu producţia de melanină.

După ce acneea s-a vindecat există mai multe variante de a trata cicatricile rămase în urmă: injectarea cu derma fillere (este nevoie de tratamente repetare şi rezultatele nu sunt permanente); peelingurile chimice (doar dacă acneea este vindecată, altfel puteţi să provocaţi noi cicatrici); tratamente cu laser.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O punga de hartie cu doua gauri. Trei, daca vrei sa si mananci in oras.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Salut!
Foloseste o crema hidratanta pentru ten

| allison20 a răspuns:

Exfoliere si folosirea mastilor pe baza de argila.

| STyL3z a răspuns:

Nu-ti mai arata chipul in lume! XD