| Hoskero a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani. Cand ies cu bicicleta la plimbare, obosesc foarte tare, dupa 5-10 minute. Nu fumez.ce pot avea? Niste pastile pentru 'energie'? Energizantele ajuta cu ceva? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu ai nicio afectiune cardiaca dar esti subponderal(ai o greutate mai mica decat cea considerata normala in raport cu varsta, sexul si inaltimea ta) este firesc sa obosesti dupa cateva minute de pedalare ( mai ales in panta!)--- organismul tau nu are rezerve de grasime care, la efort, sa fie "arse "pentru a furniza suficienta energie.

Cat despre energizante, nu stii nimic despre efectele negative ale consumului ---provoaca aritmii ( fibrilatii atriale), deshidratare, insomnie. Ia si citeste :http://www.doctor.info.ro/bauturile_energizante.html

5 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Sa nu bei energizante si sa nu iei pastile! E o mare prostie! Nu ai conditie fizica

| Etelca a răspuns:

Nu ai conditie fizica si de ata obosesti asa repede..mergi in fiecare zi cu bicicleta, fa abdomene, plank (gasesti pe youtube cum se face), flotari si poti gasi multe alte exercitii pentru brate, abdomen pe youtube..mananca cat mai sanatos, bea apa si o sa vezi ca in timp nu vei mai obosi asa repede!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Energizantele ajuta... sa iti strici stomacul, ficatul, rinichii si sa ai probleme cu inima

| Tinna666 a răspuns:

In niciun caz nu te apuca sa bei energizante sau sa iei pastile, sunt o mare tampenie.probabil nu ai rezistenta fizica.cu cat vei iesi mai des cu atat vei rezista mai mult, e chestie de antrenament.

| Hoskero explică:

Alessia ...la 14 ani am 35 kg deci...