Întrebare recomandată | adutabunuta a întrebat:

Sunt dependenta de calculator si nu pot sa ma abtin stau toata ziua pe internet as vrea sa intru decat odata pe zi cum pot face asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| george001 a răspuns:

La fel ca in cazul oricarei dependente, ca sa scapi trebuie sa treci prin sevraj. Cel mai probabil nu ai taria de a trece cu ajutorul autocontrolului - altfel nu mai scriai aici - deci trebuie sa te pacalesti cu un artificiu, ideal ar fi ceva destul de dur. De exemplu, ia o foarfeca si taie cablul de alimentare sau de la tastatura, in asa fel incat sa iti fie greu sa inlocuiesti, sa necesite un efort de timp si financiar. Dupa ce trece o saptamana (sau o luna, stabileste-ti singura fereastra de timp si tine-te de ea), fa efortul si inlocuieste piesa. Ce e important aici e sa percepi nevoia de a depasi sevrajul, nu cauta sa scapi simplu ca nu e viabil.

| mihai69 a răspuns:

Păi e simplu: te loghezi dimineața și-l stingi seara, la culcare. Așadar - intri doar (nu „decât" - e folosit greșit în acest context) odată pe zi.

| cristimihailov a răspuns:

Gaseste-ti un prieten si iesi mai des cu el.
Sau mai multi prieteni...

| SHINeeTaemin a răspuns:

Citeste Regina gafelor de Meg Cabot happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar ai nevoie de un hobby. Trebuie doar să-ţi găseşti o ocupaţie, astfel încât să uiţi şi cum se deschide. Eventual poţi şterge şi conturile care nu-ţi trebuie cu adevărat, limitând accesul la diferite site-uri până când te vei plictisi de tot.
Motivează-te singură şi nu-ţi risipi viaţa la calculator, nu ajută cu nimic. Îmbunătăţeşte-ţi viaţa personală. Succes.winking

| Danişor a răspuns:

Depinde doar de tine.Fa-ti prieteni iesi mai des cu ei, practica un sport etc...

| Ravenborn a răspuns:

Gândește-te la altceva. Dar trebuie tu să vrei asta. Găsește-ți ceva mai interesant. Poți să te plimbi, să citești, să te uiți la televizor, să faci teme, orice care să îți placă sau să-ți ia gândul de la internet. ^_^

| Gabbriell a răspuns:

Iei cablul de alimentare al calculatorului si il tai in bucati mici.

| aXandra a răspuns:

Totul pornește de la tine. Trebuie să ai inițiativă proprie, altfel nu rezolvi nimic.

Eventual să te gândești că faci ceva (de exemplu: teme, înveți, curățenie) și până nu termini ce ai de făcut nu intri pe internet. Internetul trebuie perceput ca o recompensă.
Nu uita în primul și în primul rând tu trebuie să vrei asta...

| Adelin89 a răspuns:

Ocupati timpul cu altceva, uita de el.
Recomand parintilor tai sa iti ia internetul pentru o vreme, sa te joci Mario 64. (daca il ai)

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Gasesteti ''si'' o alta ocupatie, care sa iti mai consume din timpul alocat folositii PC-ului.

| TronHD a răspuns:

Pai poti bloca cumva calculatorul sau cere-i cuiva sa iti puna o parola pe care sa nu ti-o spuna dar ideea ca mai buna este sa iti faci mai multi prieteni sa iesi cu ei in oras si alte chestii Sper ca ti-am fost de ajutor PA

| ladyinredsaunegru a răspuns:

Nu poti numi dependenta.Numim dependenta doar pentru a ne stimula putin ceia ce ne dorim sa facem.Eu spun sa gasesti activitati pe care sa le programezi facand zilnic, sau de ce nu activitati pentru o domnisoara..gen parul aranjat, unghi facute etc.Iesi afara cauta sa plantezi o floricica.alearga dupa o pisica cred ca asa ti-ar redea viata mai frumoasa

| flashback a răspuns:

Pai e chiar foarte simplu, asta depinde si de tine. tot ce trebuie sa faci este sa iti gasesti alta ocupatie, ca muzica sau ce iti place sa faci. sau sa citesti o carte pe placul tau. Crede-ma nu e asa de rau sa citesti, iesi afara cu prietenii tai la un suc, sau deseneaza sau fac ceva ce iti place mai mult decat statul la calculator pentru ca asa treptat vei regreta ca ai stat atata si vei purta o ochelari.

| SarahSa a răspuns:

E simplu : arunci laptop-ul pe geam rolling on the floor

| BiancaCN a răspuns:

Pai asta depinde de tine. Incearca sa iesi si tu cu prietenii sau sa mergi la un film. Exista multe posibilitati.Incearca sa il dai la o parte din viata tawinking

| NoPerfection a răspuns:

Spunele părinților tăi să îți pună parolă și o să reușești să nu mai ai dependența asta de calculator. Sau ieși pe afară cu prieteni.

| Annadsq a răspuns:

Uita ca ai calculator! Eu am scapat de acest,, tic" cu plimbarile...Adica tot timpul liber sunt plecata pe afara cu prietenii! Sper ca ti-am fost de folos cu ceva!

| Bandit21 a răspuns:

E simplu. Scoate un cablu de la net si roagati parintii sa il tie la ei...si numai cind vei avea nevoie til va da inapoi
sper sa fie de ajutor