| PrecioussGirl a întrebat:

Sunt in anul I la facultate si o sa inceapa prima mea sesiune de examene si deja ma simt streasata. Am tendinta de a rontai ceva tot timpul, imi vine sa mananc intruna si ma mananca pielea. straight face
Cum sa imi controlez emotiile astfel incat sa nu mai am aceste stari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Este ceva normal stresul la prima sesiune.Toti am trecut prin ea si cu bune si cu rele. Incearca sa fi optimista legat de examene, citeste din timp pentru a nu iti parea ca citesti sute de pagini. Poti lua si calmante dar nu sunt indicate. Eventual poti sa iti cumperi ceai calmant ( efectul advers nu este nici pe departe atat de intens raportat la un calmant), imparte-ti timpul in asa fel incat sa nu simti oboseala psihica si multa odihna. Ai sa vezi ca se rezolva incetul cu incetul.

| LaLaura a răspuns:

Stiu cum este, am trecut si eu prin acest lucru, cred ca aveam obiceiul de a manca mai mereu ca sa gasesc o scuza sa nu invat.
Dar mi-am dat seama ca examenele se apropiau si eu piedeam timpul aiurea, asa ca mi-am luat bombonele ( cele de supt) si asa puteam sa invat fara sa mai am tendinta de a rontai, plus ca trebuie sa te motivezi, sa pui si un pic raul ( adica daca pici, etc).
Eu nu obisnuiesc sa beau cafea sau capucino, dar in ultimul an de facultate cand aveam si licenta de facut si de invatat pentru licenta, plus examenele, beam capucino, asta ma facea sa fiu atenta si sa ma concetrez mai bine ( dar mi-am cam stricat stomacul, eu avand inceput de gastrita - cred ca cafeau fara zahar e mult mai buna- dar eu nu pot sa beau asa ceva).
Incerca sa vezi si cand esti mai productiva, adica eu puteam sa invat doar cand eram acasa, singura ziua ( in balcon cand era vara), si invatam 2 ore, 30 de minute pauza ( la inceput repetam de 3 ori pe zi ce aveam pentru examenul respectiv, apoi doar 1 data pe zi pana la examen si dupa aceea incercam sa fac scheme, asta daca iti permite materia, eu am facut dreptul, nu prea aveam scheme, dar aveam multe culori pe coduri si in cursuri). Iar seara ma relaxam la un serial si iar incepea a 2-a zi din nou. bine ca aveam si un program bine stabilit cate zile sa invat la fiecare materie.
Acesta e primul meu an, dupa 4 ani, cand nu mai am nicio sesiune, si un pic cred ca ii duc dorul, iar atunci de abia asteptam sa scap de facultate.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Cu capul poti controla emotiile; sau cel putin le poti constientiza, pana realizezi ca-s altceva decat gandirea. Bea un ceai de sunatoare si ti-a mai trece. Sau ia un propanolol. Oricum ti-a trece... sesiunile sunt vax. Eu in loc sa invat, ma de-stresam prin discoteci si invatam doar cu o noapte inainte.