| mada_5472 a întrebat:

Sunt insarcinata in 10 saptamani, ieri am luat rezultatul analizelor pentru primul trimestru de sarcina. Sunt f ingrijorata deoarece pentru Citomegalovirus mi-au iesit urmatoarele valori: lgG 214, 4 (pozitiv) si lgM 0, 18. Mentionez ca pe buletinul de analize in dreptul lgG scrie "reactive" in schimb in dreptul LgM nu mai scrie nimic nici ca este reactiv, nici ca nu este. Daca vreuna din voi s-a confruntat cu o problema asemanatoare, o rog din suflet sa imi raspunda este acest rezultat ingrijorator? Imi dores f. mult copilul sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Buna! Din analizele pe care le-ai amintit reiese ca in trecut ai avut o infectie cu citomegalovirus; Ig de tip G sunt anticorpi care te protejeaza de o infectie viitoare cu acelasi virus/sunt marca unei infectii din trecut. Faptul Ig M nu e reactiv inseamna ca nu ai in prezent o infectie cu CMV, ceea ce este foarte bine pentru sarcina ta. Poti citi mai multe despre aceste imunoglobuline aici: http://www.i-medic.ro/analize/test-imunoglobuline
Ginecologul tau ar trebui sa iti explice aceste lucruri; daca nu o face, intreaba-l tu de fiecare data cand ai nelamuriri. E dreptul tau sa fii informata de catre medicul care te ingrijeste. Multa sanatate! Sa ai o sarcina usoara si un copil sanatos!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita. Ai doar IgG pozitive si ele semnifica o infectie veche, vindecata. In mod normal, copilul ar trebui sa fie in regula. Discuta si cu ginecologul tau.

| mymed a răspuns:

Rezultatul IgG pozitiv inseamna ca ati trecut prin infectie si acum aveti anticorpi protectori. faptul ca IgM nu este reactiv este un lucru bun, nu aveti o infectie acuta cu citomegalovirus si deci nu exista riscul afectarii fatului.
http://www.mymed.ro/testul-torch.html
pentru orice nelamurire aveti mergeti si discutati cu medicul care va urmareste sarcina.

| nighthope a răspuns:

De ce nu intrebi un specialist, si nu cei care au mai avut probleme gen.hmm, sunteti ciudati, si mai vreti si copii.

| mada_5472 explică:

Va multumesc celor care mi-ati raspuns, m-am mai linistit. In aceasta dupa-amiaza am programare la medic, voi discuta si cu acesta. O zi frumoasa va doresc!