| fleure a întrebat:

Sunt insarcinata in 13 saptamani. Am o tuse convulsiva de care nu scap. Afecteaza aceasta fatul? Ce sa iau sa scap de tuse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa nu uit: nu lua codeina in sarcina.

7 răspunsuri:
| Selena a răspuns:

Tusea daca e uscata poti lua Codeina(pastile) seara inainte de culcare una si va trece, iar daca e cu expectoratie un sirop de tuse! Nu stiu daca afecteaza fatul dar va doresc multa sanatate

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tuse convulsiva? Pai atunci trebuie sa te duci urgent la medic. Trebuie sa stai internata in spital si sa urmezi un tratament specific, altfel viata ti-e pusa in pericol. Dar esti sigura ca tuse convulsiva? Fiindca noi suntem vaccinati impotriva avestei boli si ea este foarte rara in tara noastra.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Pune un pahar de apa la fiert, cand fierbe apa pune o lamaie intreaga cu coaja cu tot in apa care fierbe... las-o sa fiarba 5 min... dupa care scoate lamaia, treci lamaia printr-un jet de apa rece si apoi sa o tai in doua... cu o lingura scobeste mijlocul si aseaza miezul intr-un pahar... pune peste miere cat sa acopere lamaia... amesteca bine si manca din asta cate o lingurita de cate ori simti nevoia... la mine a functionat... sau fa inhalatii... cumpara sol de inhalat de la farmacie (specifica ca esti gravida desi nu cred ca are ceva ) fierbe apa intr-o oala pune cateva picaturi de inhalant puneti un cearsaf in cap si apleacate peste oala si inhaleaza aburii 5 min... la mine a functionat... multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai o singură soluție să scapi de această tuse: mergi la medicul de famile și cerei sfatul și dacă mai este cazul mergi și la medicul ginecolog pentru mai multe informații.
În perioada de sarcină trebuie să eviți să iei medicamente după ureche. În toată această perioadă poți lua tratamnet medicamentos numai la indicația medicului nu și a farmacistului.
Sănătate.
Pa, pa.

| mami a răspuns:

Sirop din muguri de pin sau brad, sirop din ridiche neagra
dar inainte de a le procura intreaba ginecologul

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cred ca nu la asta te-ai referit - sper din suflet
http://www.sfatulmedicului.ro/Dictionar_medical/tuse_convulsiva_7938.html
ci la asta
http://www.informatiamedicala.ro/dictionar-medical/t/tuse-6662.html
Oricum ar fi tot la medic trebuie sa mergi ca sa te tratezi. Daca esti insarcinata ar merge foarte bine sa faci un tratament homeopat care nu dauneaza sarcinii. Atunci mergi la un medic homeopat. Daca nu, du-te macar la medicul de familie, va stii ce sa-ti prescrie care sa nu fie contraindicat in sarcina.

| puisor a răspuns:

Este bine sa o tratezi babeste cu multe ceaiuri dar vezi ca nu toate plantele sunt bune pentru sarcina si sirop dar sa nu contina alcool, vezi pe la plafar, propolisu e bun pentru raceala