| anonim_4396 a întrebat:

SUNT INSARCINATA IN 8 SAPTAMANI. AM O INFECTIE URINARA, medicul mi-a scris cefaclor si nu l-am administrat. IN ce masura poate afecta copilul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cefaclorul e permis in sarcina, nu afecteaza fatul. Ia tratamentul prescris, altfel infectia se va agrava si va afecta copilasul.

5 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Banuiesc ca medicul stie ca esti insarcinata, in cazul acesta stia ce tratament poate sa-ti dea ca sa nu afecteze fatul. Ar fi bine sa iei tratamentul ca infectia sa nu se agraveze.

| mioara a răspuns:

DACA NU FACI TRATAMENTUL PRESCRIS DE DR VEI TRANSMITE COPILULUI INFECTIA

| alina88 a răspuns:

NU TE JUCA CU ASA CEVA...FII FOARTE ATENTA SI FA CEEA CE-TI SPUNE MEDICUL, DACA NU AI BAZA PE EL ATUNCI INTERESEAZATE DE LA MAI MULTI MEDICI, DAR FA CEEA CETI PRESCRIE MEDICUL, STII ACUM LA INCEPUT O BANALA INFECTIE NU FACE NIMIC RAU, DAR LASAND-O NETRATATA SE POATE AGRAVA SITUATIA SI POATE AVEA URMARI GRAVE ASUPRA FATULUI.

| mary_4249 a răspuns:

Daca nu iti tratezi infectia urianara la timp si tot ai sa pui la indoiala decizia medicului infectia se poate agrava si poti pierde sarcina. Daca nu ai incredere in medicu la care ai fost mai cere o parere la altu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt insarcinata in 7 saptamani si am infectie urinara, medicul mi-a prescris nitrofur si am decis sa-l iau, dupa lungi chibzuinte, dar mi-e tare frica sa nu pateasca ceva bebelusul meu. A mai tratat cineva infectia urinara cu nitrofur?