| andreea2andu a întrebat:

Sunt nelinistita, nu stiu ce sa intampla cu mine, ma doare foarte tare burta in ultimul timp si cel mai tare ma tem de o sarcina. Insa de cand nu am mai facut sex neprotejat am avut 2 cicluri(22.12.2014 si 22.01. 2015), insa ultimul a durat doar 2 zile si a fost in cantitate foarte mica. Am aceste dureri cam de inainte de craciun + dureri foarte mari de burta, unele simptome de apendicita, ameteli, greata, dureri de cap. Pe data de 7.01. 2015 am facut o ecografie la endocrinologie si am urmatoarele rezultate : VU : In semireptetie, Ax lung = 43, 3, Uter :Anteversat, DIAM A-P 37 (miometru inters congestiv) - endometru 6, 3 mm. DIAM TRANSV: 50 mm. Anexa Dr: 29/15, 5 mm aspectmicrochistic cu chisti dispusi in coroana de cca 8 mm. Anexa Stg: 19/17, 7 prez aspect microchistic cu chisti dispusi in coroana de cca 6mm. Fiind speriata, pana la menstruatie, am facut inca 3 teste de sarcina care au iesit negative. La venirea menstruatiei, care a durat foarte putin, a curs foarte putin sange, m-am speriat mai tare. Am facut inca un test ( negativ) apoi am fost la ginecolog, pe data de 26.01. 2015. Doctorul m-a consultat, mi-a facut o ecografie transvaginala si mi-a spus ca am un chist ovarian stang. Nu a zis absolut nimic despre o sarcina, insa nici eu nu l-am intrebat? Credeti ca ar mai putea fi vorba de o sarcina? Sau poate fi apendicita, chistul sau altceva? Va rog foarte frumos sa ma ajutati. Daca este nevoie scriu si rezultatele care sunt scrise pe ecografia transvaginala. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Te stresezi DEGEABA în privinţa unei eventuale sarcini!

NU este vorba de nici o sarcină; simptomele pe care le ai se datorează faptului că ai ovare micropolichistice :(
Rezultatele la prima ecografie "explică" destul de CLAR acest lucru.

Bănuiesc că ţi s-au prescris AC!
Le începi în PRIMA zi de menstruaţie, le iei zilnic FIX la ACEEAŞI oră ( preferabil seara între orele 20-23 ), ai GRIJĂ să nu uiţi vreo tabletă; să NU consumi produse care conţin sunătoare, grapefruit, antibiotice - toate acestea REDUC efectul contraceptiv şi te poţi "trezi" cu o sarcină.

Tratamentul cu AC se face minim 3 luni ( chiar şi 6-12 luni, dacă este necesar ) şi se face control ginecologic PERIODIC ( din 3 în 3 luni )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.romedic.ro/sindromul-ovarului-polichistic

http://www.sitemedical.ro/......-tratament

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Toate cele bune şi multă sănătate.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/