| aur a întrebat:

Sunt noua pe aici si as dori sa ma ajutati! de ceva timp mi-au aparut bube pe scalpul capului, ma mananca si ma dor! stie cineva o solutie natirista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adria_1732 a răspuns:

Cel mai bine e sa schimbi samponul si sa reincepi ce ai folosit cand nu aveai probleme pentru ca si mie mi se intampla/ succes

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la medicul dermatolog fiindca daca e un parazit, iti va cadea parul in zonele afectate si parul care apuca sa cada, nu va mai creste niciodata la loc.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca o solutie ar fi sa cumperi un alt sampon pe baza de plante medicinale, îl poti cumpara de la plafar sau farmacie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un medic dermatolog, au fost cazuri in care dupa cojirea bubelor a cazut parul in locurile respective.

| arysa a răspuns:

Daca bubitele se cojesc probabil sa fie psoriazis al pielii capului. Tinctura de marul lupului e buna pentru mai multe afectiuni dermatologice si nu costa mult(cam 10 lei). Se gaseste la famaciile naturiste.

| thehope a răspuns:

Sincer parerea mea e k nu un tratament dupa ureche naturist ar fi indicat, desi se spune ca plantele au doar efecte benefice, ce trebuie sa faci in primul rand e sa consulti un dermatolog, el te va sfatui sa folosesti ceea ce e mai bun... poate fi ceva pe sistem nervos care sa necesite un tratament mai indelungat si daca nu e tratat corescunzator si la timp o sa ajungi sa regreti ca nu ai fost la medic...parerea mea...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O posibilă ciupercă de piele.
Mergi urgent la medicul dermatolog pentru investigaţii (este bine dacă ai face şi o puncţie biopsică, ciupeşte un pic din locul bolnav, sub anestezie ca să nu te doară şi se analizează la histopatologie sau anatomie patologică (asta este funcţie de ce serviciu oferă spitalul)) pentru un diagnostic diferenţial şi instituirea unui tratament corespunzător care să răspundă pozitiv.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa descriere, pare sa fie vorba de un "Psoriazis" mai ales daca are momente de eruptie si de calm. Este bine sa fie vazut de catre un medic dermatolog ca sa stii exact despre ce este vorba. Pana atunci poti folosi fara teama de complicatii "Biterul Suedez" pe care il gasesti la o farmacie naturista. Tamponezi zonele afecate seara inainte de culcare si lasi pana dimineata. Cand esti acasa si stii ca timp de 2-3 ore nu iesi in oras, poti sa repeti tamponarea zonelor si dimineata sau in timpul zilei. Iti doresc succes.