| Girly97 a întrebat:

Sunt o tanara de 18 ani care are artroza la genunchiul drept, fac regulat tratament si sunt in clasa 10. Este posibil ca din cauza bolii sa fiu in continuare asigurata dupa absolvirea liceului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, din pacate nu vei fi asigurata automat. Va trebui fie sa devii studenta, fie sa te angajezi, fie sa iti faci forme de somaj sauajutor social pentru a beneficia de asigurare medicala dupa terminarea liceului.

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Eu doar intrebam. Planuiesc sa devin studenta dupa absolvirea liceului ca sa lucrez in medicina (asistent, medic etc) pentru ca medicina ma pasioneaza foarte mult. Poate asa voi reusi sa am si asigurare mai mult timp pentru tratamente.

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Cat timp esti eleva, studenta, salariata, somera vei avea asigurare.

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc de informatie. happy Aveti cumva idee daca imi va veni cardul pana la sfarsitul lunii? Sunt majora din noiembrie dar nici pana acum nu mi-a venit cardul de sanatate... Poate au renuntat la ele! happy

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Nu au renuntat la ele, dar ar trebui sa mergi tu sa faci o cerere la Casa de Asigurari. Este posibil sa existe o eroare in sistem, nu ar fi trebuit sa stai atatea luni, trebuia ca la maxim 3 luni de intarziere sa faci investigatii pentru a-l primi

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

A fost totusi o eroare la jumatatea lui februarie cand am fost "scuipata" de sistem dar de la inceputul lui martie este rezolvat.

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Si totusi tu nu ai cardul la atat de multe luni dupa data la cre trebuia sa iti vina. Ia masuri, nu astepta sa ajungi in situatii disperate

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Nici macar nu a fost emis. Verific zilnic daca mi se emite.

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Cu atat mai mult ar trebui sa mergi la Casa de Asigurari si sa fcai o sesizare. In mod cert ceva nu este in regula. Discuta cu medicul tau de familie despre aceasta situatie si ia masuri reale cat mai repede. Banuiesc ca iti dai seama ca daca nu a fost emis atata vreme, e putin probabil ca eroare sa se rezolve de la sine. Stiu ca ar fi trebuit sa vina de la sine, dar nu vine, fa ceva, rezolva-ti problema.

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

O sa vad ce pot face. happy