| AlinElle89 a întrebat:

Sunt pastile ca sa nu mai vomiti? Cum se numesc?
(mi se face rau pe autocar)
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emetostop pentru rau de miscare, si Metoclopramid sa iti opreasca voma, dar nu greatawinking
Cele de miscare se iau cu jumatate de ora inainte sa pleci, iar celelalte...de obicei nu se iau impreuna cu Emetostop.
insa daca ai uitat sa iei Emetostop si ai plecat deja, ia cat de repede posibil Metoclopramid.

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Exista, intreaba la farmacie. Din cate stiu eu, poti sa faci sa-ti treaca raul si daca rontai niste mere, asa ca ai face bine sa iei o plasa de mere cu tine pe drum. Altceva, este bine ca in timpul deplasarii sa te uiti pe geam afara.

| Zazu a răspuns:

Pur si simplu mesteci guma, si nu o sa iti mai fie rau.

| CybeRAthlete a răspuns:

Mai bine intrebi la o farmacie decat sa primesti ca sfaturi cine stie ce nume de pastile care iti pot face mai mult rau decat bine...
bafta si sanatate

| Alynutzaaa a răspuns:

Inainte de toate incearca sa nu mananci prea mult inainte de a porni la drum doar atat cat sa ai ceva in stomac!

Iar pastilele care iti pot folosi se numesc : Emetiral
Au prescriptzie medicala insa nu e nicio problema daca iei chiar 2 la un anumit interval de timp ( 2-3 ore ) in cazul in care ai mai mult de mers!

| Rrrr a răspuns:

Emetiral sau Metoclopramid, dar iti pot spune si la farmacie care sunt pastilele pe care le poti lua in functie de varsta si asa mai departe.happy

| Madalin a răspuns:

Sunt ceva pastile pentru greata! Se cheama Metrocopramit parca, nu sunt sigur dar e pentru greata ca si eu am folosit
Sper ca te-am ajutat funda plzz?

| glamour a răspuns:

Incearca si cu lamaie, iti mai trece raul de masina.

| Eunyce a răspuns:

Buna.
Patesc aceeasi chestie ca si tine, mereu.Sunt asa de mica.

Du-te la farmacie si cere Emetostop. Te asigur ca nu iti va mai fii rau deloc timp de aproximativ 10 ore sau mai mult! Produc somnolenta.
In schimb poti manca si bea ce doresti fara frica.

Cu draghappy:*

| Kazumy a răspuns:

Da te duci la farmacie si intrebi de pastilele VOMIDRIN (din astea am si eu si sunt foarte bune)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metreoclopramid

http://bani-cu-caru.blogspot.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu inainte cu vreo 5 zile de a pleca undeva beau niste pastile zilnic(Biotics)si ma simt bine. fundita?tongue?

| ancaa_1330 a răspuns:

Metrocoplamid happy sunt niste pastilute foarte mici happy

| Cladon a răspuns:

Da...astea ar fi o varianta : http://www.procto.ro/metoclopramid/ :)) Sper sa iti fie de folos!

| Anonim_8036 a răspuns:

De la guma ti se face rau.
Si eu am rau de masina si am gasit un medicament cocculine care daca sugi doua pastilute inainte de plecare si mai pe drum
si seara inainte de plecare
nu ti se va face rau.sunt foarte micute nici eu nu am stiut prima oara si le-am inghitit pana am citit prospectul.

| 12david a răspuns:

Exista dar si eu am luat si te adoarme isi face putin efectu