| silver19 a întrebat:

Sunt racit TOT timpul, am imunitate slabita dar nu apuc sa fac vreo cura pentru ca nu-mi trece deloc... nu stiu ce sa mai iau, am fost si la doctor asta iarna si mi-a dat aceleasi medicamente care mi le dadea aia de la farmacie, abia imi trecuse si de vreo 2 zile ma doare in gat si tusesc tot timpu, mai stiti si altceva in afara de pastile sa mi se mai duca din raceala asta? mersi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa un exudat faringian ca sa descoperi ce microb ai in gat. Daca ai un focar de infectie in sfera ORL si nu il sterilizezi, nu scapi in veci de infectiile astea repetate. Ma gandesc la o sinuzita cronica sau la o amigdalita sau de ce nu la niste polipi cu vegetatii in care colcaie puroiul. Fa un consult ORL neaparat!

soothe
| soothe a răspuns:

Daca ai pe cineva in Anglia sau in Occident care are acces la o farmacie verde chinezeasca comanda un preparat din plante pe baza unei formule clasice care se numeste Yu Ping Feng San - fa un tratament timp de 3-4 saptamani si problema se rezolva. Multa sanatate!

| eni a răspuns:

Bronhovaxon pentru intarirea sistemului imunitar.Este pentru copii si pentru.adulti.Se face o cura toamna, 3 luni de zile cate10 zile, si primavara tot asa 3luni 10 zile.Eu i-am dat copilului meu si a avut efect. 2 ani de zile, si daca ai posibilitatea du-te la mare.

| marsy a răspuns:

La mine este aceeasi problema cu imunitatea! mereu racesc si eu. in plus la asta apare si herpes! Pentru intarirea imunitatii poti lua ciaul din plante :romanita, echinacea, coada mitei.Iti mai poti lua si vitamine de la farmacie:duovit/truovit/teravit, etcDeasemenea calciul este o sursa care ajuta la intarirea imunitatii! Ai nevoie de mai multa odihna, sa eviti supraoboseala, stresul, sa consumu lapte proaspat, fructe, legume in stare proaspata.Sa practici putin sport! Sa eviti fumatul si alcoolul! Cam acesta ar fi un regim normal! Trebuie sa ai grija de tine!winking

| anason a răspuns:

Catina e o planta medicinala foarte buna pentru intarirea sistemului imunitar si foarte buna pentru raceli. Bea zilnic macar o cana de ceai si ia cel putin o lingura de sirop de catina. Le gasesti la orice magazin naturist sau chiar la farmacie. Fa o cura cat mai lunga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa mananci vitamina c care se gaseste in portocale si lamaii, la mine a functionat

| Mariana1993 a răspuns:

Buna! Invata de aici cum sa-ti intaresti sistemul imunitar iarna - http://mamabuna.blogspot.ro/......itar.html. Bafta!

| LoreEm a răspuns:

Niste vitamine si calciu

| Tronyx a răspuns:

Manaca fructe si legume (contin foarte multe vitamine si minerale ) si daca nu functioneaza ar trebui sa cumperi de la farmacie "Multivitamine" sunt niste vitamine efervescete daca nici asta nu te ajuta cu mica ta problema ar trebui sa faci o vizita la medic