Întrebare recomandată | Dariusuu a întrebat:

Te-ai gândit vreodată să te lași de fumat?

Dacă țigara pe care o fumezi acum ar fi ultima pe care ai fuma-o vreodată s-ar întampla următoarele lucruri.

După 20 de minute de cand te lași de fumat pulsul revine la valori normale.

După 8 ore nivelul de monoxid de carbon din plămâni se reduce la jumătate și nivelul de oxigen revine la normal.

După 48 de ore riscul de a avea un infarct scade, Toată nicotina din corp a fost eliminata. Gustul si mirosul revin la normal.

După 72 de ore bronhiile se relaxează și nivelul de energie al corpului crește te simți mai odihnit.

După 2 săptamâni circulația sangelui e mult usurată si va continua sa se imbunatățească în următoarele 10 săptămâni.

Între 3 si 9 luni dupa ce te lași de fumat, tusea, răgușeala și problemele de respirație dispar pe masura ce capacitatea plamânilor se imbunatățeste cu 10%.

După 1 an de cand te lași de fumat riscul de infarct scade la jumătate.

După 5 ani de cand te lași de fumat, riscul de accident vasular este la fel ca la un nefumător.

Dupa 10 ani de cand te lași de fumat, riscul de cancer pulmonar este la fel ca la un nefumător.

Și după 15 ani, riscul de infarct este ca la un nefumator.

Deci cu puțină voință și ambiție se poate, trebuie doar să vrei să te lași de fumat.
Si daca n-o faceți din vointa, faceti-o de frica!

O zi perfectă vă doresc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jj95 a răspuns:

Deaceia nu fumez, oricum bv super, cred ca cine o sa vada asta sigur se lasa de fumat!

| Dariusuu explică (pentru jj95):

Ăsta era și scopul, să le dau un mic impuls să se lase de fumat.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nici nu m-am apucat de fumat!
Mulțumesc de informații.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cu ceva ani in urma, stricam si eu tigarile, practic nu stiu sa fumez. apoi cumparam eu su fuma cumnatele, pana m-am suparat si m-am lasat de cumparat, nu fumez si ma bucur ca nici fiica mea nu are acest viciu..in schimb sotu si fiul da...nu inraiti, dar tot fumatori se numesc.o tema destul de interesanta si merita sa fie o intrebare recomandata.
O seara bunahappy

| Dariusuu explică (pentru caramela):

Foarte bine ai făcut în schimb îi doresc familiei tale numai sănătate și împliniri. O zi perfectă îți doresc.

| caramela a răspuns (pentru Dariusuu):

Multumesc asemeni si tiehappy

| mona a răspuns:

E greu de pus in practica daca nu ai vointa, nu am incercat niciodata sa ma las, sunt constienta de anumite lucruri dar poate in viitorul apropiat voi incerca si sper ca voi reusi sa ma las

| Dariusuu explică (pentru mona):

Așa e, te susțin și sper că într-o zi vei renunța la acest viciu.

Te pup.

| Mayar a răspuns:

Nu fumez pentru ca nu are nici macar un beneficiu, dar o mie de efecte adverse.

| KristalPop a răspuns:

Banii mei, sănătatea mea, plăcerea mea.
Sunt foarte addicted, nu mă las. Nici nu mă gândesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Am noroc de la Dumnezeu ca nu am acest viciu.
Dar nu stiu cum sa-l conving pe tatal meu sa se lase de fumat, a reusit maxim 3 luni, apoi iar s-a apucat.
Te pup, si tie o zi perfecta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu fumez. rolling on the floor

| XмιѕтιqυєX a răspuns:

Wow. mersi pentru informaţii, eu nu fumez ( nici nu am vârsta I don't want to see şi nici nu o să mă apuc). Multă lume nu are voinţă, nici frică din păcate.Viaţa ar fi mult mai bună fără ţigări!

Baftă!