| BcB8989 a întrebat:

(tiroidectomie subtotala-efecte adverse, TSH=40) Buna all. Am 20 de ani, si de un an m-am operat de glanda tiroida(avand boala Basedow Graves). Boala Basedow am descoperit-o la vasta de 17 ani. Timp de 2 ani am luat tratament pentru a ma mentine in valori normale, dar din pacate valorile recidivau de fiecare data. Vazand asta medicul endocrinolog mi-a recomandat sa ma operez. Apoi a urmat o perioada de 2-3 luni, timp in care am facut analize, am luat medicamente (chiar si diazepam mi-au dat) asta pentru a fii pregatit de operatie. Apoi a urmat operatia. Operatia a durat 5 ore(am fost sub anestezie totala), dupa ea nu am putut dormii 32 de ore. am avut amorteli, frisoane, dureri groaznice de gat... ce sa mai spun-cosmar nu gluma. bun,,, Dupa aia a urmat o perioada de 2 luni, timp in care am stat acasa luand medicamente, de data asta de substitutie hormonala Euthyrox de 50mg+ plus inca cateva. In astea 2 luni totul a fost in regula, m-am recuperat foarte bine. Apoi la 3 luni de la operatie m-am angajat ca ucenic(frezor CNC). De aici a inceput DEZASTRUL:-am inceput sa am pierderi de memorie, de concentrare, atentie, stare depresiva ba mai in plus niste dureri de cap insuportabile. Ca remediu am luat pana si medicamente de cap:tanacan, pramistar, remotiv,,, doara doara imi revin. Am si crescut doza de hormoni de la 50 la 200 mg, asta treptat si am inceput sa iau Cebrium. Am fost si la neurolog, endocrinolog dupa operatie...le-am spus ce stari am. si ei au dat din umeri sad. Va rog frumos un sfat daca aveti sa-mi dati...sunt disperat. Nu stiu ce sa mai fac, de lucru nu m-as lasa, pentru ca in ziua de azi greu gasesti un loc de munca. La doctori am tot fost dar niciun rezultat crying.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Starea ta nu are legatura cu boala de baza si operatia, dar poate avea legatura cu conditiile de la locul de munca: nivelul de zgomot, curentul, frigul sau caldura excesiva si altele. Incearca sa schimbi locul de munca.

2 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Buna, cum te mai simti? M-am operat si eu si ma simt destul de rau. Caut pe cineva cu care sa discut...

| BcB8989 explică:

Mi-am mai revenit. mersi