| Anca8080 a întrebat:

Tot anul scoala m-am trezit la ora 6:00 dimineata si abia asteptam sa vina vacanta sa mai dorm. Acum, desi a trecut o luna fix de cand n-am mai fost la liceu, zilnic am o problema. Daca ma culc mai multe zile la ora 1 noaptea, tot la 6 ma trezesc. Am si zile in care adorm la 10-11, fiindca nu pot sa rezist cu asa putin somn zilnic.
Vreau sa ma trezesc macar la 8, nu la 6. Nici nu am ce face la ora aia. Si cand ma trezesc atat de devreme ma chinui 45-60 min sa ma culc la loc si nu mai pot.
Dorm mai putin in vacanta decat in timpul scolii.
Ziua sunt foarte activa si nu prea stau intr-un singur loc si tot nu pot sa dorm calumea.
Are cineva idee ce as putea sa fac in acest caz?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

"Ei fac din noapte ziua, s-a zilei ochi inchid"! (Eminescu)
Nu iti schimba programul, nu e bine pentru organism. El se odihneste cel mai bine noaptea. Culca-te la 10. Te vei trezi la 6, odata pentru ca asa s-a obisnuit organismul si, a doua, pentru ca deja e soare si orice e viu se trezeste. Altfel, la toamna ne vei intreba cum sa faci sa dormi noaptea.

| DreamerBoy a răspuns:

Buna.
Asta este din cauza ca organismul tau s-a obisnuit cu un anumit program.Eu zic totusi sa nu iti schimbi programul deoarece in timpul scolii iti va fi greu sa te obisnuiesti ca sa te poti trezi din nou la 6.
Pa, pa.

| Oti_Odette_1990 a răspuns:

Pune draperii sau jaluzele la geamuri, sa nu vezi cand se face ziua. In casa/camera trebuie sa fie liniste si daca e posibil racoare.