| ubhgyfytddtfhfgdf a întrebat:

TPU. am nevoie de ajutor. Cred ca am depresie din cauza scolii. Cand merg in drum spre scoala imi este frica. de note, de ore. ma plictisesc. Si am nevoie de ajutorul vostru nu vreau sa ma duc la psiholog, mama nu stie ce, nimeni nu stie nu vreau sa stie. Cum pot trata ca sa am curaj, sa nu mai am depresie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu vei trece niciodata singura peste asta.Mama ta este singura care iti poate da sfaturi in acest sens.Gresesti enorm daca vrei lamuriri de pe net.Nimeni nu te cunoaste mai bine ca mama ta.Stiu ca te vor deranja anumite sfaturi ale ei.Dar sunt cele mai bune.Ti-o spun din proprie experienta.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ceri sfaturi tot unora de varsta ta este ca si cum ai vorbi cu tine insuti.Maica-ta a trecut prin viata si iti poate da sfaturi folositoare.Mai ales ca iti doreste numai binele.Gandeste si analizeaza.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| diaac a răspuns:

Buna. Ceea ce descrii tu nu este depresie.

De plictisit, sa stii ca multi elevi se plictisesc la scoala. Nu zic ca este e dorit, dar este normal. Incearca sa gasesti ceva ce te intereseaza la fiecare materie, ceva ce sa iti placa la fiecare ora, fii atent si te vei plictisi mai putin (sau deloc) daca reusesti asta.

Despre frica, nu mi-e clar in ceea ce scrii cat de multa frica iti este. Multi elevi au "emotii" inainte de lucrari sau teze sau cand sunt ascultati, multora le pasa de note. Intrebarea este daca frica ta este mai mult decat o stare neplacuta - devine problematic in momentul in care din cauza fricii nu mai poti merge la scoala, nu mai poti invata, nu te mai poti gandi la nimic altceva. In cazul in care asa este, da, atunci ti-as recomanda un psiholog. Dar daca te simti doar nelinistit cand urmeaza sa ti se puna nota si te gandesti din cand in cand cum sa faci sa iti iasa bine media, iti recomand sa folosesti starea asta ca motivatie sa inveti (nu unica motivatie totusi). Sa stii ca nu esti singurul care are stresurile astea si ca inseamna ca iti pasa si vrei sa faci bine la scoala, vrei note bune, vrei sa faci bine la ore - asta este ceva de admirat.

Daca frica se manifesta si in alte situatii, nu numai la scoala, sau daca la scoala este o frica prea intensa, asta poate fi o problema. Dar din ce ai descris, mie imi suna a viata normala de elev. Daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva care sa inteleaga prin ce treci, incearca sa vorbesti cu un coleg apropiat. S-ar putea sa fii surprins ca trece si el prin acelasi lucru sau, daca nu, poti afla cum face altcineva in aceeasi situatie sa nu se teama atat e mult.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru diaac):

Asculta cum este scoala mea. Eu plec la scoala la ora 12:00-13:00 si mi-e nu imi convine de 3 ani de zile ma duc la ora 13:00. sunt in clasa 8 si eu nu mai am timp sa invat cand plec de la scoala. sunt obosit si plictisit. Si la ora de matematica facem 2 ore timp de 2 zile si ne unim cu cei de la 8 b. si eu si cu ceilalti colegi de ai mei si colegii de la 8 b trebuie sa ne scimbam locurile. eu sunt in fata in fata cu catedra. si pe mine ma mutat panaaaa in spate. mai bine era dimineata, doar in clasa 5 mergeam de dimineata iar in clasele 6-8 dupa-masa. nu corect. eu cred ca asta e cauza.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică:

Asociatia telefonul copilul nueste nevoie am vorbit cu ai mei si o sa ma duc la un psiholog happy. o zi buna

| Cata240 a răspuns:

Din pacate nu prea te poate ajuta nimeni. Asa eram si eu si nu am reusit sa rezolv problema asta. Cand se termina vacanta, eram terminat. Eu le spuneam parintilor dar nu aveau ce face. Te sfatuiesc sa le spui si tu. O sa iti fie putin mai bine. Imi pare rau ca ti se intampla asta. Stiu cat de rau te simti. Eu tot timpul ma gandeam sa ma las de scoala. Sper sa nu fie si cazul tau.

| Dariaxoxo16love a răspuns:

Nu o sa poti trece peste asta singura. Trebuie sa fi deschisa cu mama ta si sa analizati impreuna toata situatia. Mult succes!

| focut a răspuns:

1.fa-ti prieteni la scoala si vb cu ei des.
2.vb cu mama ta serios.
3.eu zic sa te duci si la psiholog.
4.NU te lasa de scoala!