| anonim_4396 a întrebat:

TPU,deci azi am cazut ca proasta cu rolele si eram la trecerea de pietoni,ma rog si eram cu o prietena. Am cazut pe mana stanga si ma doar extrem de tare m-am intors acasa cu ea nemiscata,ma doare de la cot in jos pana la incheietura,dar mi-a mai trecut,acum. Faza e ca ma mai doare si degetul mare si nu pot sa-l misc de loc,adica ma rog nici macar nu-l simt,e posibil sa-l fi rupt? Mana nu prea cred, dar degetul..mda,e cam nasol.Ce as putea sa fac?

Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Da este posibil sa ai atat degetul cat si mana rupta. Recomandat ar fi sa iei legatura cu un medic ortoped pentru a vedea cu exactitate daca mana este rupta/degetul(daca este rupta mana nu o poti misca deloc). Pentru moment poti lua un medicament analgezic gen Agocalmin, Ketonal, Aspirina, etc. Daca observi ca mana este umflata/invinetita, ceea ce cred ca si este, iti poti pune pungi cu gheata pe zona respectiva deoarece are efect antiinflamator si calmeaza si durerea.

3 răspunsuri:
| iAMVi a răspuns:

Intrebarea e pusa la misto? Adica, pe bune mai aveai putin si spuneai "nu-mi mai simt picioarele, ce este de facut?"
Normal ca trebuie sa te duci la doctor, chiar daca poate ti-e frica, n-ai cum remedii naturale minune sa gasesti. big grin

| bcn18 a răspuns (pentru iAMVi):

Nu,nu e pusa la misto laughing, doar ca ma gandeam ca nu e asa grav si ca nu trebuie sa merg la doctor.

| SpeedPrimer a răspuns:

Ce fata de prezervativ ai...