| blackshinystar a întrebat:

TPU, help!
Semnele si simptomele diabetului sunt:

* sete exagerata
* urinare frecventa
* foame sau oboseala exagerata
* scadere fara motiv în greutate
* vindecare lenta a ranilor
* piele uscata, cu senzatie de mâncarime
* pierderea sensibilitatii la nivelul extremitatii picioarelor
* slabirea vederii.
De vreo luna, doua am observat ca am primele 3 si ultima simptoma...credeti ca c-ar putea sa am diabet?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti avea deoarece primele 3 sunt cele mai importante si mai frecvente. Ultimele doua apar tarziu, dupa mai multi ani de evolutie a bolii. Trebuie sa te vada medicul de familie pentru analize. Exista multe alte suferinte care asociaza aceste simptome, nu e obligatoriu sa ai diabet.

| Eva a răspuns:

Du-te la medicul de familie si fa-ti o glicemie, e doar o intepatura in deget si dureaza un minut...
Un alt simptom al diabetului este mirosul de acetona al urinei si chiar al transpiratiei. Ai observat asa ceva?
Ce varsta ai? exista diabetici in familia ta?
Nu e de glumit cu boala asta sad

| rain a răspuns:

Ma indoiesc ca ai diabet. happy Poate un mic dezechilibru in corp. Mergi la doctorul de familie si el iti poate explica mai multe legate de chestiunea asta. Multa sanatate!

| 3rN3SyTo a răspuns:

Ups cu chestia asta nu e de jucat! hai du-te fugutza la un medic primar nu rezident(cum gasim la smurd,sau urgenta de obicei) si afla ce boala ai intr-adevar,singer nu e de asteptat cine stie cum va fi daca te vei agrava, iti spun la modul cel mai serios, cand vine vb de sanatate nu e de glumit! eu stiu propria experienta! du-te numai sta

| timiHash a răspuns:

Pai nu chiar... pot exista si alte cauze sa iti fie sete sau foame laughing sau slabirea vederii... daca stai mult la PC sau la TV in sfarsit mai bine du-te la un doctor de familie. Bafta! Sper sa nu ai diabet:[

| StillAlive a răspuns:

Urinarea frecventa poate se datoreaza de la setea exagerate, dar despre restul simptomelor nu iti pot spune nimic. Mergi la medic si vezi, poate nu e diabet.