| VIKZ a întrebat:

Trebuie sa iau un medicament EURESPAL 80 mg - FENSPIRIDUM care nu este antibiotic, dar vreau sa stiu daca pot sa beau alcool "cu grade mai multe"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sub nici o forma, nici o picatura de alcool (nici macar o gura de bere sau alcoolul dintr-un cocktail)

| Girly97 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar care este motivul pentru care nu este recomandat alcoolul?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cauza eurespalului, care este un antiinflamator despre care producatorul, in prospect spune ca nu se asociaza cu alcoolul. Bronhodilatatoarele au adesea efecte incrucisate la nivelul sistemului nervos central cu alcoolul, iar daca producatorul scrie in prospect ca este interzisa asocierea, fara a motiva, inseamna ca asocierea a fost atat de toxica pentru culturi celulare sau animale incat nici nu s-a testat pe oameni

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chiar nu ti-a trecut nicio clipa prin cap sa citesti prospectul?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În prospect scrie CLAR, citez :
"Nu este recomandat să consumaţi alcool în timpul tratamentului cu EURESPAL."

Vezi prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_667_21.04.08.pdf?anmOrder=Sorter_cim&anmDir=..

| mixxjim a răspuns:

Uita-te pe prospect si vezi ce spun. in principiu cand iei medicamente e bine sa eviti consumul de alcool, in special tarie pentru ca alcoolul ori "taie" efectul medicamentului, ori poate da efecte destul de neplacute in combinatie cu substantele din medicamentul respectiv. chiar nu poti sa rabzi si tu fara combustibil cateva zile, sa termini tratamentul?

| VIKZ explică:

Inca nu am luat medicamentul, de aia nu l-am citit, ca nu ma numesc Tonciu!