| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa platesc primul meu consult ginecologic? Adica doar daca vreau sa vada daca sunt insarcinata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai Asigurare medicală şi mergi la un cabinet/clinică "de stat" ( sau la unul particular care are Contract CAS ), NU trebuie să plăteşti consultaţia.
Dar, ai nevoie de Trimitere de la medicul de familie!

Dacă mergi la un cabinet/clinică "privat/ă" care NU are Contract CAS, atunci trebuie să plăteşti consultaţia, dar NU ai nevoie de Trimitere.

Toate cele bune!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde unde mergi, respectiv la o unitate de stat sau privata.
La stat nu trebuie sa platesti, trebuie doar o trimitere de la medicul de familie.
La privat nu-ti trebuie trimitere, doar o programare si trebuie sa platesti consultatia.

| Violleta2022 a răspuns:

Absolut toate cnsultatiile se platesc, chiar daca-i prima ori a 100-a!
Pentru un control de sarcina, scapi mai ieftin cu un test de sarcina, cumparat de la farmacie!