| anonim_4396 a întrebat:

Trec clasa a 8a si am sanii cam mici si nu mi-a venit inca menstruatiastraight face
Am auzit ca fetele care se dezvolta greu si care le vine mai tarziu ciclul sunt mai sanatoase. E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Gura lumii slobodă!
Menstra vine între 12 și 14 ani, practică un sport pentru dezvoltarea fizică armonioasă!
Pa, pa

| wolder a răspuns:

Nu chiar mai SANATOASE,
sanatatea depinde de ceea ce mananci, bei, in ce mediu traiesti, cat sport faci.
Fiecare corp e diferit, ne vine ciclu la varste diferite si ne dezvoltam diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei haide nu iti fa griji uite incoace ea exemplu de la mine eu tot nu am avut sinii mari in clasa 8 dar nici menstruatie fetele de la mien din clasa aveau sinii mari si menstruatie apoi in clasa 9 au inceput sa imi creasca si menstruatie am avut daca nu am gresesc in mai si totul a fost ok doar ca la uele fete e mai tirziu. Ceva de memorizta fetele care s eincep menstruatia mai tirziu pot avea copii mai tirziu la cele mai devreme mai putini intelegi mai apoi cred ca asta nu e problema cea mai mare crede-ma vor creste toate la timpul lor succese!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am trecut a 8-a si nu mi-a venit menstruatia si nici nu mai zic de sani straight face Toate la timpu lor.

| Vi003 a răspuns:

Stai linistita, le vei avea pe toate la momentul potrivit. Nu toti avem acelasi ritm de dezvoltare, invata-te sa te accepti asa cum esti!

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
N-am auzit de asa ceva. Fiecare organism e diferit. O sa te tot saturi de ciclu. Ai rabdare.

| Mihaela2710 a răspuns:

Nu e o regula. pana la 16 ani trebuie sa-ti vina. Iar sanii iti vor creste pana la 18 ani. Dar daca tii cure de slabire nu o sati mai creasca. Asa ca fa-ti toate poftele si dupa 18 ani poti sati mai remodelezi silueta. Crede-ma, stiu ce zic. happy

| vladutzaM a răspuns:

Cred ca din contra, cred ca nu e normal cind o fata se dezvolta greu, ne mai vorbind de sanatate.