| realitatea.net a întrebat:

Tu ce probleme dermatologice ai?
Azi (20 August) la ora 16.00, specialistul realitatea.net, dr Sebastian Pop (www.e-dermatologie.ro) va raspunde intrebarilor tale.
Intreaba aici orice legat de dermatologie si citeste raspunsul azi (20 august), dupa ora 16.00, pe realitatea.net

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

As avea cateva probleme printre care ar fi cu parul:mi se ingrasa foarte repede si imi cade destul de mult indiferent ce sampon am folosit mai mult de 2zile nu rezista sa nu fie gras.nu eram chiar asa doar de cativa ani e asa si nu mai pot sa suport sa-l vad tot timpul gras. Ce as putea sa fac sa revina cat de cat la normal si care ar fi cauza pentru.care e asa (stres, dereglari hormonale? analizele celelalte sunt perfecte nu sunt bolnava de ceva anume). multumesc.

| micurutza2005 a răspuns:

O problema ar mai fi psoriazisul, am pe maini si as vrea sa stiu: de ce isi schimba formele din cand in cand? de cate feluri este psoriazisul?(am inteles bine de 11feluri?)La mine uneori e sub forma de pete mari rosii, sau punctiforme, alteori sunt puncte cu puroi in varf, sau cu scoarta sau alteori fara. E asociat si cu mancarimi? pentru.ca la mine este si la altii nu. multumesc.

daniela
| daniela a răspuns:

In primul rand am o unghie la picior are alta culoare si nu mai creste in lungime ci in grosime si atunci cand incerc sa o tai este casanta. acum chiar doare.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Cum sa scap de TRANSPIRATIA excesiva? Am incercat mai multe deodorante dar niciunul nu tine mai mult de 3 ore si incepe sa si schimbe mirosul iar la scoala trebuie sa merg in pauze de mai multe ori cu deodorantul la baie si trebuie sa ma si schimb deoarece am o mare pata de transpiratie pe tricou. Am 17 ani si sunt fata si as dori sa stiu ce as putea folosi sau ce as putea sa fac mai ales ca voi incepe scoala si sunt foarte stresata din cauza traspiratiei.Va rog frumos sa imi raspundeti.Multumesc

| adeana a răspuns:

Pentru niste cosuri mici aparute pe gat, in apropierea fetei, rosii si dureroase ce pot sa iau sau sa fac?
Banuiesc ca sunt din cauza prafului, parfumului sau transpiratiei.

| Diva a răspuns:

Cum scap de urmele lasate de acnee & puncte negre? Multumesc pentru raspuns

| dudu_4306 a răspuns:

Cel mai eficienta tratament pentru diminuarea pistruilor?

| ilovebillkaulitz :* ex adryanna a răspuns:

Ce crema de fata recomandati pentru tenul foarte sensibil?

| WhiteWings a răspuns:

Cum scap de dermatita atopica?

| lacrimi a răspuns:

Cum pot scapa de semnele ramase in urma acneei? Am acnee vulgara, si se manifesta deseori cu puroi, am incercat diferite tratamente, (Skinoren, Zinerit)dar continua sa apara.Pe 40% din suprafata fetei, am semne enervante ramase in urma acestora, si as dori sa scap de ele, si sa-mi recomandati un tratament pentru stoparea aparitiei cosurilor, cel putin diminuarea acestora.

Va multumesc!

| cappodonna a răspuns:

Mi se cojeste toata pielea de pe maini(intre degete mai exact, de pe talpi, si in cap. Cel mai rau este in cap de problema asta vreau sa scap prima.Nu este matreata, sunt niste coji imense. Imediat dupa ce ma spal; cum se usuca parul, simt ca mi se strange pielea capului, ca a doua zi sa am niste coji imense de care nu scap de 2 ani.Am fost la dermatolog, nu mi-a fost de folos.3 dermatologi am schimbat, in zadar.Mai nou am si ceva gen arsura in gura mai exact pe falci (simt cand dau cu limba). Sa fie toate simptomele causele unei singuri boli? Ce sa fac... ce sa iau? AJUTOR

| DrageanElena a răspuns:

Buna ziua. Am o problema... imi apar niste besicute in palmi si pe degete. apoi dupa cateva zile mi se duce pielea.si transpir foarte munt in palmi... ce as putea face sa nu-mi mai apara? ...am luat vitamina A+D2. dar tot numi dispar de tot.si dupa un timp iar imi apar.Si inca ceva...cu cosurile am o problema.imi apar foarte multe ...ca niste besicute(doar pe frunte)(ca o iritatie)... dar dispar dupa ceva vreme...si iar apar. ce pot face? va multumesc.

| yourfriend_1956 a răspuns:

As vrea sa stiu cum pot scapa de acnee rapid sau de cosuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am saturat de alunite, am doua enervante. Da stiu ca nu ai ce sa-mi recomanzi asa ca o sa le suport in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ce tratament este recomandat pentru Lupus Discoid Diseminat pentru o persoană de sex feminin, în vârstă de 75 de ani, fumătoare, operaţie de cataractă în anul 2003, fără alte probleme de sănătate.
Menţionez că se află sub tratament cu Plaquenil, 2 tb/zi şi a fost diagnosticată din anul 2006.
Mulţumesc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum putem controla hiperhidroza palmara si plantara? In afara de toxina botulinica mai exista alt tratament eficace, ma refer aici si la cele naturiste. Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot scapa de cosuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi apar uneori, cred ca este legat de anotimp, niste cruste mici alburii, ca niste liniute, la nivelul labei piciorului. Am micoza la o unghie, dobandita la pedichiura; mi-a fost scoasa unghia chirurgical, a crescut sanatoasa pana la jumatate si apoi s-a deformat reaparand micoza. M-as bucura sa ma puteti ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este varsta minima recomandata pentru injectiile cu botox?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce crema recomandati pentru regenerarea mai rapida a pielii?!
Am un tic nervos de imi lua pielita de pe degete si nu stiu cum sa scap de el...
multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot depista agentul alergen din cauza caruia m-am ales cu o eczema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc Mirela si vreau sa va intreb ce trebuie sa fac daca mi s-a rupt o alunita de curand?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot scapa de vergeturile aparute in timpul sarcinii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista vreun aftershave care chiar sa aiba efect? fiindca cel care il folosesc acum adica,, Nivea for man"(la care se face si reclama si pe care am dat 30 de lei) nu are nici un efect.

Care ar fi un bun inlocuitor?

Ce foloseau barbatii pe vremuri?

| 女明DongRi a răspuns:

Am o mare problema. De ceva timp mi-au aparut niste cruste destul de mari si albe la nivelul pielii capului. Am nevoie de sfatul dumneavoastra pentru a folosi un sampon sau un tratament ca sa le inlatur. Multumesc anticipat.

| M.J. a răspuns:

Cum pot scapa de punctele negre? am un ten gras si parca tot timpul e murdar...multumesc

| stefytm a răspuns:

As dori va rog frumos sa-mi ziceti si mie ce as putea face sa scap de ingrasarea aceasta desa a parului si de caderea lui cam prea mare in ultimul timp.Folosesc clear for men si numa cu acesta reusesc cat de cat sa scap de matreata! va rog sa-mi raspundeti si va multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| AndreutZa_8813 a răspuns:

Am 14 ani si am tenul gras, si imi tot apare cosuri, si puncte negrecrying am incercat Zynerit, si mai multe creme... dar degeaba crying ce sa fac? ce imi recomandati? Multumesc!

| ItsiBitsii a răspuns:

Am dermatita periorala de o luna. am fost la un dermatolog si mi-a dat ceva unguent Diprogenta, dar nu am avut nici un rezultat. am folosit si baneocin, acum i-au tetraciclina 3 boabe pe zi si metronizadon 2 boabe pe zi. Sunt chiar disperata. A inceput sa-mi treaca. pana dimineata cand m-am trezit. am vazut ca mi se face rana! ce sa fac? ajutati-ma. straight face ma ustura.