| Clorox a întrebat:

Un psiholog pastreaza discutia dintre pacient doar pentru el sau o impartaseste si cu altii?
Nu m-ar deranja daca vorbeste cu psihiatrul dar are voie s-o faca cu altii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ne mai consultam colegial unii cu altii, cand sunt cazuri dificile, sau foarte interesante, in interesul lor si al nostru, profesional, cazuistic.
Dar deontologia profesionala, cat si "minima moralia" ne opresc sa discutam cu alte persoane tot ce tine de cazurile celor ce au incredere in noi.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt cazuri in care psihologul are nevoie sa se consulte cu psihiatrul in favoarea pacientului si atunci o fac profesional. De asemeni medicul tau de familie este instiintat de modificarile parute sau de sfaturile oferite. Totul este corect si se respecta confidentialitatea, dar nu intre medici, care sunt nevoiti sa lucreze impreuna in beneficiul tau.
Dar nu au voie sa comenteze cu nimeni din afara sferei medicale.

| Clorox explică (pentru Violleta2022):

Chiar la asta m-am referit, e ok sa se consulte unii cu altii, dar nu cu alte persoane, ma simt nasol daca ar face asta...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Clorox):

Da, intre ei profesional uneori este nevoie sa se consulte, si este perfect normal.
Nu au voie in schimb, sa discute pacientul cu nimeni din afara, iar daca asta se intampla, poti sa-i dai in judecata.

| Clorox explică (pentru Violleta2022):

Nu as face asa ceva cuiva care ma ajuta, chiar daca stiu ca-i spre binele meu sa comunice cu rudele sau cu cineva care m-ar ajuta sad

| Mayhem666 a răspuns:

Nu cred ca psihologul are voie sa spuna si altora, cred ca discutia ramane intre pacient si psiholog. Asa cred, acum nu pot sa stiu cu exactitate, dar asa mi s-ar parea normal.

| Clorox explică (pentru Mayhem666):

Asa cred si eu...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Deontologia profesionala ( una de mare importanta ) a oricarui medic este confidentialitatea. In caz ca esti minor sau de varta f inaintata se schimba treaba, trebuie sa discute cu parintii / apartinatorii.

| Clorox explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Interesant... Mersi, chiar m-ai ajutat cu raspunsul dat!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. La fel ca si doctorul este obligat sa pastreze confidentialitatea. Eventual, asa cum ai spus si tu, poate consulta un alt psiholog sau un alt psihatru, daca va considera ca este nevoie, insa nu va oferi nicio informatie despre identitatea ta, fara sa iti ceara voie.

| xjkl a răspuns:

Ce vorbești cu psihologul, rămâne strict între voi.

| Clorox explică (pentru xjkl):

Multumesc.

| AlaskaYoung17 a răspuns:

Nu are voie sa spuna nimic din ceea ce vorbeste cu tine.