Întrebare recomandată | Wernerklauss a întrebat:

Unde sun sa îmi fac vaccinul antirabic deoarece m-a zgâriat pisica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Si ce era o pisica salbatica? Spala-ti rana cu ceva, aplica pe ea spirt medicinal sau iod sau orice si gata, nu ti se intampla nimic!

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu suni nicaieri. Te duci la urgente in spital si le zici ca te-a zgariat pisica. Ei o sa-ti faca un anti tetanos, asta daca te-a zgariat destul de adanc. Daca pisica e a ta, probabil ca ti-ai fi dat seama de mult ca avea rabie, din moment ce ai fi vazut la ea daca are febra, lipsa de energie, usoare paralizii sau chiar convulsii.

| ArchangelElohim a răspuns:

Te duci la spital, dar daca pisica e a ta, nu cred ca suferea de rabie. totusi daca ai simptome ca febra, varsaturi consulta un medic.